آموزش

چرخ خیاطی چیست ؟ + کاربردها

چرخ خیاطی چیست ؟

یکی از ابزاری که برای دوخت انواع پارچه اختراع شده ، چرخ خیاطی است. از زمان اختراع اولین چرخ خیاطی تا امروز پیشرفت زیادی در تولید و ساخت این محصول کاربردی رخ داده است. و تا امروز می شود گفت در هر خانه ای یک چرخ خیاطی وجود دارد در واقع می توان گفت افراد زیادی برای خرید چرخ خیاطی اقدام می کنند و آن را به عنوان شغل خود انتخاب کرده اند.

با گذشت زمان چرخ خیاطی هایی که اختراع شده است با نیروی برق کار می کنند. این چرخ خیاطی ها به سرعت جایگزین چرخ خیاطی های مکانیکی شدند چون سرعت و کیفیت دوخت آنها بهتر و بیشتر از نسل قبل آنها یعنی چرخ خیاطی های مکانیکی بود. چرخ خیاطی های برقی تا امروز در بازار به فروش می رسد و طرفداران زیادی دارد.

اما درزمان حال با پیشرفت علم و پیدایش تکنولوژی های جدید انواع چرخ خیاطی تولید و در بازار عرضه می شوند که نام آن ها را چرخ خیاطی کامپیوتری گذاشته اند. این نوع جدید چرخ خیاطی قابلیت اتصال به اینترنت و دریافت الگو های مختلف را به صورت آنلاین دارد. برخی از انواع چرخ خیاطی کامپیوتری قابلیت گلدوزی را نیز دارا هستند.

به جز چرخ خیاطی های خانگی چرخ خیاطی های صنعتی نیز در بازار وجود دارند. چرخ خیاطی های صنعتی %90 مواقع برای یک نوع دوخت ساخته می شوند. برخی از انواع چرخ خیاطی عبارتند از ( چرخ خیاطی سردوز ، چرخ خیاطی راسته دوز ، چرخ خیاطی میان دوز و… ) اگر بخواهیم چرخ خیاطی صنعتی را با خانگی مقایسه بکنیم چرخ خیاطی صنعتی بزرگ تر قدرتمند تر و تخصصی تر است.

چرخ های خیاطی دارای اجزای متفاوت است.علاوه بر اجزای اصلی و سازنده چرخ خیاطی،یکسری لوازم جانبی در چرخ خیاطی وجود دارد که قابلیت دوخت بیشتری و کیفیت دوخت بیشتری به ما می دهند از جمله ( پایه مخصوص دوخت زیپ ، جا دکمه ، دکمه زن و… )

در زمان حال شرکت های زیادی در زمینه تولید و فروش چرخ خیاطی به رقابت پرداخته اند که از محبوب ترین آنها میتوان به چرخ خیاطی صنعتی جک ژوکی،چرخ خیاطی صنعتی زوجی و غیره اشاره کرد.

انواع چرخ خیاطی

چرخ خیاطی ها انواع گوناگونی دارند. چرخ خیاطی مکانیکی ، چرخ خیاطی برقی ، چرخ خیاطی کامپیوتری و چرخ خیاطی صنعتی از انواع چرخ خیاطی‌های موجود در بازار هستند که با نام‌های گوناگون شناخته می‌شوند.

چرخ خیاطی مکانیکی

چرخ خیاطی دستی یا چرخ خیاطی مکانیکی از چرخ خیاطی های ساده ای هستند که با ایجاد چرخش در دسته آن ، عمل دوختن را انجام میدهد. با به گردش در آوردن دسته چرخ خیاطی ، نیروی مکانیکی وارد شده باعث دوختن می‌شود. از چرخ خیاطی مکانیکی برای دوخت و دوزهای ساده استفاده می‌شود و معمولاً قیمت چندانی ندارند. این نوع چرخ خیاطی ها در گذشته تولید و استفاده می شد و با پیشرفت تکنولوژی استفاده از آنها دیگر در بین مردم متداول نیست.

 

چرخ خیاطی چیست ؟

چرخ خیاطی

 

استفاده از این نوع چرخ خیاطی ها امروزه زیاد رایج نیست. با توجه به معایب و کارایی ساده این نسل چرخ خیاطی ها ، معمولا برای مصارف کوتاه مدت استفاده میشود. چرا که باعث ایجاد دست درد و گردن درد میشود. این چرخ خیاطی فقط برای مبتدیانی که علاقه به خیاطی دارند مناسب است.

چرخ خیاطی برقی

این چرخ های خیاطی نسبت به چرخ خیاطی های مکانیکی پیشرفته تر است و کارایی بیشتری دارد. دیگر نیازی به مصرف انرژی برای دوخت نیست تنها کافی است پدال برقی را فشار داده تا بقیه کار هارا چرخ خیاطی برایتان انجام دهد به همین سادگی.

چرخ خیاطی کامپیوتری

نسل جدید چرخ خیاطی ها چرخ خیاطی کامپیوتری است. برای کار با این چرخ خیاطی باید حرفه ای باشید چون با آن ها میتوان انواع دوخت را انجام داد به کمک صفحه نمایش آن ، برنامه ریزی کرد. کار هر خیاطی با استفاده از چرخ خیاطی کامپیوتری ساده تر میشود .

یکی از قابلیت هایی که به این چرخ خیاطی اضافه شده قابلیت اتصال به کامپیوتر و دانلود نرم افزار های دوخت و دوز است. چرخ خیاطی کامپیوتری را می توانید بطور مداوم بروز کنید و مدل های دوخت و دوز را در حافظه ی آن ذخیره کنید .

چرخ خیاطی صنعتی

یکی از جاهایی که در آن از چرخ خیاطی صنعتی استفاده میشود کارگاه های حرفه ای است. افراد اگر میخواهند به صورت حرفه ای کارشان را ارائه دهند باید از چرخ خیاطی صنعتی استفاده کنند. چرخ خیاطی های صنعتی بیشتر برای تولید انواع لباس کاربردی هستند و در انواع معمولی ، اتوماتیک ، برقی و کامپیوتری به فروش میرسند. با چرخ خیاطی صنعتی میتوان انواع دوخت ضخیم دوزی و حتی پارچه های ضخیم مبل را انجام داد.

این نوع چرخ خیاطی ها از موتور و بدنه مقاوم تری نسبت به بقیه چرخ ها برخوردار هستند و معمولا قیمت بالا تری نیز دارند.

2 فکر در مورد “ چرخ خیاطی چیست ؟ + کاربردها

  1. امیر گفت:

    یه زمانی کار کردن با چرخ خیاطی مهارت میخواست واقعا و خیلی سخت بود
    الان با چرخ های کامپیوتری خیلی راحت تر شده

  2. محبوبه گفت:

    من به شخص از کسی که چرخ خیاطی اختراع کرد تشکر میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *