انواع دوخت با چرخ خیاطی کاچیران

دوخت با چرخ خیاطی کاچیران

چگونه با چرخ خیاطی کاچیران لباس‎های زیبا بدوزیم؟ چرخ خیاطی کاچیران خیاطی را برای شما، بیشتر از قبل لذت بخش خواهد کرد.در این مقاله به شما انواع دوخت با چرخ خیاطی کاچیران را آموزش می‎دهیم.با دقت مطالعه کنید تا به راحتی با انواع دوخت با چرخ خیاطی کاچیران آشنا شوید.همراه ما باشید!

  • دوخت درز ساده
  • دوخت چین
  • دوخت زیگزاگ یا زیگزال
  • دوخت راسته
  • و انواع دوخت‌های تزئینی

دوخت با چرخ خیاطی کاچیران

دوخت درز ساده

برای دوخت درز با چرخ خیاطی کاچیران ، دو تکه پارچه را از سمت رو در مقابل هم قرار می‌دهیم و در امتداد خط دوخت، با دوخت بخیه با فاصله مناسب از لبه پارچه، درز را چرخ می‌کنیم.

لازم است بدانید فاصله دوخت از لبه پارچه، حق درز نامیده می شود. باید دوخت با حق درز مناسب انجام شود. حتما در ابتدا و انتهای دوخت، دوخت را به‎صورت رفت و برگشتی تکرار کنید تا دوخت محکم کاری شده و شکافته نشود. برای دوخت برگشتی باید اهرم دوخت معکوس فشار دهید. با رها کردن اهرم دوباره دوخت به حالت نرمال برخواهد کشت.

برای جلوگیری از ریشه شدن درز پارچه و استحکام بیشتر آن در دوخت با چرخ خیاطی کاچیران، پس از چرخ کردن درز و اتو کردن آن باید پاک دوزی انجام شود. بهترین روش استفاده از چرخ های سردوزی است. این چرخ ها دارای تیغ تیزی هستند که همزمان با دوخت ریشه های پارچه را بریده و تمیز می کند.  پاکدوزی در چرخ خانگی با دوخت زیگزاگ انجام می شود. اگر با نحوه تنظیم چرخ برای زیگزاگ آشنایی ندارید، نگران نباشید کار بسیار ساده ای است که حتما در دفترچه راهنمای چرخ خیاطی نحوه انجام آن آموزش داده شده است.

فاصله چند میلی‌متر از لبه پارچه یا دوخت درز دوخت زیگزاگ بزنید و سپس اضافه درز را خیلی نزدیک به دوخت زیگزاگ بچینید.

دوخت چین با چرخ خیاطی کاچیران

برای دوخت چین، تنها باید طول دوخت را در بیشترین شماره قرار دهید. بهتر است برای نتیجه کار بهتر دو ردیف از این دوخت با فاصله 3 میلیمتری از همدیگر بدوزید. ضمناً برای دوخت چین نیازی به دوخت رفت و برگشتی نیست. بعد از اتمام دوخت یکی از نخ هر ردیف دوخت را برداشته و بکشید بدین ترتیب با کشیدن نخ، پارچه چین خواهد خورد.

دوخت چین با چرخ خیاطی کاچیران

دوخت زیگزاگ یا زیگزال

دوخت زیگزاگ یا به گفته برخی زیگزال یکی از پر استفاده ترین مدل های دوخت است که در چرخ خیاطی های خانگی وجود دارد. دوخت زیگزاگ که در عامیانه به آن دوخت هفت هشت نیز می گویند، برای دوختن لبه پارچه، چسباندن و متصل کردن دو پارچه به یکدیگر، برای تکه دوزی و … استفاده می شود.

در چرخ خیاطی های خانگی برای جلوگیری از ریش شدن لبه پارچه از دوخت زیگزاگ استفاده می شود. در چرخ خیاطی مدل 32 دوخت کاچیران ، دو مدل دوخت زیگزاگ وجود دارد. یکی که به‌صورت ساده و تک نخ دوخته می شود. و حالت دیگر که سوزن مسیر رفت و برگشتی دارد و نخ به حالت سه لایه در آمده و دوخت ضخیم تر و برجسته تر می شود.

بیشتر از این مدل دوخت زیگزاگ، برای تزیین لباس و حاشیه دوزی استفاده می شود. عرض دوخت زیگزاگ در بیشتر مواقع 5 میلی‌متر درنظر گرفته می شود. ولی در این مدل چرخ خیاطی عرض یا پهنای زیگزاگ قابل تنظیم است و می توان آن را کمتر کرد.

دوخت راسته

دوخت راسته پرکاربرد ترین دوخت در چرخ خیاطی کاچیران است. به همین دلیل چرخ خیاطی های صنعتی راسته دوز، سردوز و … بر اساس نوع دوخت تفکیک شده اند. اما در چرخ خیاطی های خانگی اغلب علاوه وجود این مدل دوخت، دوختهای تزیینی پرکاربرد نیز وجود دارد.

از این مدل دوخت برای دوختن درزها، روی کار و … استفاده می شود که در چرخ خیاطی زیگزاگ مدل‌های جدید با گردونه مربوطه می توان طول بخیه را تنظیم نمود. همچنین در این مدل چرخ خیاطی، دوخت راسته رفتی و برگشتی نیز وجود دارد که بخیه ها بصورت سه نخ اجرا می شود و همانند شلال دوزی برای تزیین لباس کاربرد دارد.

دوخت تزئینی

در بسیاری مواقع از دوخت های تزیینی برای حاشیه دوزی، دوخت لبه رومیزی، کوسن، دستمال، لباس بچه و … استفاده می کنیم.

یکی از روش های دوخت تزئینی ، مطلسه دوزی است. مطلسه دوزی در گذشته برای دوخت لحاف با دست انجام می شده است. ولی امروزه از آن برای کاربردها دیگر مانند چهل تکه دوزی، روتختی، کوسن، رومیزی و … استفاده می شود.

روش کار در عین سادگی به دقت خاص خود نیاز دارد ولی نتیجه بسیار زیبا و منحصر به فرد خواهد بود.

مطلسه‎ دوزی با کاچیران

نکته طلایی در مورد دوخت با چرخ‌خیاطی کاچیران:  برای انتخاب طرح های مختلف دوخت و انواع آن با شکل ظاهری‌شان، می‌توانید بر روی بدنه چرخ خیاطی مراجعه کنید.

تیکمیش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.