انواع دوخت با چرخ خیاطی خانگی

چرخ خیاطی - انواع دوخت با چرخ خیاطی خانگی

با خرید یک چرخ خیاطی خانگی، احتمالا مایل به امتحان کردن انواع دوخت هستید و با شناخت پیدا کردن نسبت به انواع دوخت های چرخ خیاطی خانگی، می توانید در دوخت و دوزهای خود، سلیقه و خلاقیت بیشتری به خرج بدهید. البته این موضوع در انواع چرخ خیاطی های خانگی، تفاوت هایی با هم دارد و باید راهنمای مربوط به هر چرخ خیاطی را به صورت جداگانه بررسی نمایید.

معرفی انواع دوخت

 • دوخت درز
 • پاکدوزی با دوخت زیگراگ
 • دوخت دوبله خوابیده
 • دوخت چین

دوخت درز ساده با چرخ خیاطی

برای دوخت درز، دو تکه پارچه را از قسمت رو مقابل هم قرار داده و در اول خط دوخت و با دوخت بخیه با فاصله مناسب از لبه پارچه، درز را بدوزید.

 • فاصله دوخت از لبه پارچه حق درز نامیده می شود. باید دوخت با حق درز مناسب انجام شود. برای اطلاع بیشتر با اضافه کردن حق درز به الگو را مطالعه کنید.
 • حتما در اول و آخر دوخت، دوخت را بصورت رفت و برگشتی تکرار کنید تا دوخت محکم شده و شکافته نشود. برای دوخت برگشتی باید اهرم دوخت معکوس فشار دهید. با رها کردن اهرم دوباره دوخت به حالت نرمال برخواهد کشت.
چرخ خیاطی - دوخت درز
چرخ خیاطی – دوخت درز

اتو کردن درز ها

برای این کار باید قبل از باز کردن یا خواباندن حق درز به طرفین، روی خط چرخ شده را اتو بزنید. باید توجه داشته باشید که درزهای صاف را باید روی میز اتو و درزهای منحنی را روی بالشتک منحنی اتو کنید. بعد از اتو کردن دو قسمت خط چرخ، حق درز را به سمت چپ یا راست بخوابانید و از پشت پارچه اتو کنید.

توجه: برای اتو کردن حق درز از قسمت روی پارچه بهتر است از پارچه ای که مخصوص اتو کشی است  استفاده کنید. زیرا گاهی وقت ها رد ضخامت درز روی برخی پارچه ها، منعکس شده که برطرف کردن آن تقریبا ممکن نیست.

پاکدوزی با دوخت زیگزاگ

برای جلوگیری از ریشه شدن درز پارچه و استحکام بیشتر آن، پس از چرخ کردن درز و اتو کردن آن باید پاک دوزی انجام شود. بهترین روش پاک دوزی استفاده از چرخ های سردوزی است. این چرخ ها دارای تیغ تیزی هستند که همزمان با دوخت ریشه های پارچه را بریده و تمیز می کند.  پاکدوزی در چرخ خانگی با دوخت زیگزاگ انجام می شود. اگر با نحوه تنظیم چرخ برای زیگزاگ آشنایی ندارید، نگران نباشید کار بسیار ساده ای است که حتما در دفترچه راهنمای چرخ خیاطی نحوه استفاده از اسن روش آموزش داده شده است.

مصطفی
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • سبحان ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۵۰

  من چرخ خیاطی خانگی کاچیران داشتم خیلی خوب بود. برای مصارف روزانه تونستم استفاده کنم

 • سمانه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۵

  بهترین چرخ خیاطی خانگی فقط ژانومه. همه کارهای ساده رو میشه باهاش انجام داد. من 20 ساله دارم و راضی ام.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.