فرق چرخ خیاطی صنعتی و خانگی چیست؟

فرق چرخ خیاطی صنعتی و خانگی

اگر به یک فروشگاه چرخ خیاطی حرفه ای (فروشگاه فیزیکی یا اینترنتی) وارد شوید، حتما با انواع و اقسام چرخ خیاطی ها از مدل های مختلف روبرو شده و اگر از پیش تصمیم گیری خاصی برای خرید یک محصول خاص نداشته باشید، احتمالا برای خرید چرخ خیاطی مناسب خود، کمی گیج خواهید شد. شما با عناوین مختلفی از انواع چرخ خیاطی های خانگی یا چرخ خیاطی صنعتی روبرو می شوید و اگر از پیش به درستی بدانید که فرق چرخ خیاطی صنعتی و خانگی چیست، بهتر می توانید برای خرید محصول مورد نظر خود برنامه ریزی داشته باشید.

در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

فرق چرخ خیاطی صنعتی و خانگی

فرق بین چرخ خیاطی صنعتی و خانگی در موارد مختلفی خود را نشان می دهد که از آن جمله می توان به تفاوت در مدل های دوخت، تفاوت در کیفیت دوخت، تفاوت های قیمتی، تفاوت در سرعت دوخت تفاوت شرایط نگهداری و غیره اشاره کرد. اگر پیش از این راهنمای خرید چرخ خیاطی صنعتی را مطالعه کرده باشید، با دانستن در مورد این تفاوت ها، شناخت بهتری نسبت به این موضوع پیدا خواهید کرد.

در ادامه به این موارد به شکل ریزتری می پردازیم.

فرق چرخ خیاطی صنعتی و خانگی به لحاظ مدل دوخت

به طور معمول چرخ خیاطی های خانگی دارای مدل های متنوعی از دوخت هستند و حتی اگر شما به سراغ ارزان ترین چرخ خیاطی خانگی نیز بروید، باز این تنوع دوخت را در محصول تجربه خواهید کرد. اما در خصوص چرخ خیاطی های صنعتی به طور رایج، برای هر محصول یک مدل دوخت تعریف شده است و آن چرخ خیاطی بر اساس همان مدل دوخت کار خواهد کرد.

فرق چرخ خیاطی صنعتی و خانگی

فرق در کیفیت دوخت

به همین شکل معمولا انتظار داریم که کیفیت دوخت در چرخ خیاطی های صنعتی به مراتب بیشتری از چیزی باشد که در چرخ خیاطی های خانگی می بینیم. از این روی برای آن که بتوان در واحدهای تولیدی پوشاک از یک چرخ خیاطی یا تعدادی چرخ خیاطی مناسب استفاده کرد، حتما باید به سراغ مدل های صنعتی برویم. البته اگر به دنبال مدل های جدید از برندهای مشهور چرخ های خیاطی بروید، می توانید محصولاتی را در میان آن ها انتخاب کنید که ضمن داشتن کیفیت دوخت عالی، همچنان یک چرخ خیاطی خانگی به حساب آمده و تا حدودی با مدل های صنعتی در رقابت باشند. بدیهی است که برای خرید چرخ خیاطی خانگی با کیفیت دوخت متفاوت و برتر نسبت به محصولات هم رده خود، باید قیمت بالاتری پرداخت کنید.

شرایط نگهداری چرخ خیاطی های صنعتی و خانگی

یک تفاوت بزرگ دیگر را باید در شرایط نگهداری این دو گروه چرخ خیاطی خلاصه کنیم. به طور معمول کمتر چرخ خیاطی های خانگی دچار مشکلات جدی می شوند و در این صورت نیز به راحتی تعمیرات انجام شده و کمتر مواقعی مشکلی برای تعمیر این محصولات خواهیم داشت. قطعات چرخ خیاطی های خانگی به راحتی در دسترس بوده و هزینه مربوط به تعمیرات آن ها نیز چندان بالا نیست. اما در مورد چرخ خیاطی های صنتعی اوضاع بسیار متفاوت است و با توجه به حجم کارکرد بالا، در صورت خرابی، معمولا هزینه های بیشتری داشته و اتفاقا موارد و مراتب خرابی و عیب بیشتری نیز در خصوص آن ها اتفاق می افتد.

دوخت صنعتی

فرق چرخ خیاطی صنعتی و خانگی در سرعت دوخت

همان طور که انتظار می رود سرعت دوخت در چرخ خیاطی های صنعتی به مراتب بیشتر از چیزی است که در چرخ خیاطی های خانگی داریم. در اصل نیز همین شرایط را انتظار داریم که با یک چرخ خیاطی خانگی بتوان به سادگی یک لباس یا حتی یک درز را دوخت، اما چرخ خیاطی های صنعتی باید سرعت دوخت بالاتری داشته باشند تا در یک روال تولیدی قرار گیرند. به علاوه این نکته را در نظر داشته باشید که چرخ خیاطی های صنعتی معمولا حجم بیشتری کارکرد را متحمل شده و چنین حجمی از کار را نمی توان از چرخ خیاطی های خانگی انتظار داشت. به واقع اگر شما این حجم کارکرد از یک چرخ خیاطی خانگی را پیاده سازی کنید، در مدت زمانی کوتاه تر از طول عمر واقعی آن، به بن بست کارکردی محصول خواهید رسید یا حداقل مشکلات زیادی در عملکرد آن به وجود می آید.

نوع نخ مورد استفاده

در چرخ خیاطی های خانگی از قرقره های سبک و معمولی استفاده می شود، اما در چرخ خیاطی های صنعتی از دوک های نخ که غالبا نیز وزن زیادی دارند، استفاده می گردد. دقت داشته باشید که جا به جایی این دوک ها یا قرقره ها به هیچ وجه توصیه نمی شود و شما نمی توانید برای یک چرخ خیاطی خانگی از یک دوک نخ سنگین استفاده کنید. همین طور به کار بردن قرقره های سبک برای چرخ خیاطی های صنعتی، به هیچ وجه پاسخگو نخواهد بود.

وزن چرخ خیاطی

چرخ خیاطی های خانگی معمولا وزن متناسبی دارند و یک خانم می تواند به راحتی چرخ خیاطی خود را جا به جا کند. این در حالی است که برای جا به جا کردن چرخ خیاطی های صنعتی، معمولا سختی بیشتری وجود دارد و در بسیاری موارد نیز باید حتما همت زیادی برای بلند کردن آن ها صورت بگیرد. البته در مدل های جدید و محصولات برندهای مشهور که توانسته اند طی سال های اخیر محصولات به مراتب متنوع تر و بهینه سازی شده تری را به بازار عرضه کنند، نمونه هایی از چرخ خیاطی های صنعتی با وزن کمتر ارائه شده است.

نکته: به ویژه چرخ خیاطی هایی که دارای پایه و میز جداگانه هستند، وزن به مراتب بیشتری داشته و برای جا به جا کردن آن ها به چند نفر احتیاج خواهد بود. از این روی توصیه می شود که هنگام خرید این موارد را در نظر داشته باشید تا بعدا با مشکلاتی در این زمینه روبرو نشوید.

دوخت و دوز خانگی

کلام آخر

در بالا به مهم ترین موارد فرق بین چرخ خیاطی خانگی و صنعتی اشاره کردیم، شما چه موارد دیگری را به این لیست می افزایید که در بالا به آن ها اشاره نشده باشد؟ نظریات و تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران وب سایت در میان بگذارید. همین طور توصیه می کنیم که این مطلب را با افرادی که در این حوزه فعالیت داشته یا به هر شکلی علاقه مند به دوخت و دوز هستند به اشتراک بگذارید.

تیکمیش
دیدگاه کاربران
5 دیدگاه
 • هاشمی ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۱۴:۲۰

  چرخ خیاطی صنعتی و خانگی از نظر شکل دوخت هم فرق دارن یغنی؟

 • صالح ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۵۴

  شما چه برندی رو برای خرید چرخ خیاطی صنعتی پیشنهاد می کنید؟

 • حمیدی ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۵۳

  سلام چرخ خیاطی صنعتی باید چه قابلیت های بیشتری نسبت به چرخ خیاطی خانگی داشته باشه؟

 • اصغری ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۵۱

  چرخ خیاطی صنعتی و خانگی برای استفاده تو کارگاه ها مناسب نیست

 • راضیه ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۴۴

  چرخ خیاطی صنعتی و خانگی هرکدوم ویژگی های منحصر به فرد خودشون دارند. منتهی اینکه برای خانگی بهتر ساده تر انتخاب کنین و هزینه زیادی برای انجام نکنین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.