راهنمای خرید چرخ خیاطی، تاریخچه و سیر تکامل

راهنمای خرید چرخ خیاطی خانگی

چرخ خیاطی یکی از اصلی‌ترین ابزاری است که در خانه تمامی بانوان خانه‌دار حضور دارد. با داشتن چرخ خیاطی، هر زمان لباس‌هایتان پاره یا سوراخ شوند می‌توانید به جای مراجعه به یک خیاط حرفه‌ای و پرداخت هزینه، خودتان در خانه کار تعمیر لباس‌ها را انجام دهید. این وسیله از دوره‌های گذشته گرفته تاکنون، یکی از مهم‌ترین اجزای جهیزیه خانم‌های ایرانی بوده است. اگر نمی‌دانید بهترین چرخ خیاطی کدام است و چگونه باید از میان این محصولات متنوع انتخاب کنید، با ما در این راهنمای خرید چرخ خیاطی همراه باشید.

اختراع اولین چرخ

در قرن هجدهم میلادی، توماس سنت انگلیسی اولین چرخ خیاطی جهان را طراحی کرد. طرحی که او در ذهن داشت بدین شکل بود که چرخ با میل لنگ دستی کار می‌کرد و برای دوخت چرم و پارچه‌های برزنتی مناسب بود. البته طبق شواهد توماس هرگز چنین چرخی را نساخت، اما حدود یک قرن بعد شخص دیگری به نام ویلیام نیوتن ویلسون بر اساس طرح او ماکتی ساخت که باعث شد به همه ثابت شود که این چرخ واقعا کار می‌کند.

البته در سال‌های قبل نیز افراد دیگری طرح‌های مختلفی از چرخ خیاطی ارائه داده بودند که هیچ کدام به موفقیت نرسیدند. اولین نمونه واقعی از چرخ خیاطی که واقعا کار می‌کرد در سال ۱۸۳۰ توسط بارتلمی تیمونیه ساخته شد. چرخ او با استفاده از یک قلاب و تکه‌ای نخ، کوک زنجیره‌ای ایجاد می‌کرد و همین باعث شد انقلابی در صنعت خیاطی رخ دهد.

در ادامه این راهنمای خرید چرخ خیاطی، با سیر تکامل و نحوه ورود اولین چرخ خیاطی به ایران آشنا خواهیم شد.

ورود اولین چرخ به ایران

شاید جالب باشد بدانید دوزندگانی که در زمان اختراع و ساخت اولین چرخ خیاطی توسط بارتملی تیمونیه زندگی می‌کردند، از ترس اینکه مبادا با اختراع این ماشین جدید کسب و کارشان کساد شود شبانه به خانه او حمله کردند و اختراعش را آتش زدند. اما ایده این محصول چیزی نبود که به این راحتی از دست برود و حدود یک دهه بعد، دو مخترع آمریکایی به نام‌های آیزاک سینگر و الیاس هاو این اختراع را ثبت کردند.

تاریخچه چرخ خیاطی در ایران

این بار چرخ خیاطی این دو مخترع که مشابه چرخ‌های امروزی بود، به سرعت فراگیر شد و خیاطان در تمامی گوشه و کنار جهان از آن استفاده کردند. این اختراع کاربردی در زمان مظفرالدین شاه و پس از بازگشت او از سفر فرنگ، به ایران وارد شد. مردم ایران ابتدا بر این باور بودند که چرخ خیاطی پارچه را می‌جود و دوام آن را کم می‌کند، اما سهولت و سرعت استفاده از این دستگاه باعث شد در ایران نیز به جایگاهی مهم برسد و در نهایت به بخشی جدایی‌ناپذیر از جهیزیه دختران ایرانی تبدیل شود.

انواع چرخ خیاطی موجود در بازار

در این بخش از راهنمای خرید چرخ خیاطی، قصد داریم انواع مختلف چرخ خیاطی که می‌توانید از میان آن‌ها مناسب‌ترین نوع را انتخاب کرده و بخرید، معرفی کنیم:

مکانیکی

این چرخ‌ها کلیه امور پایه و اساسی از دوخت و دوز ساده گرفته تا رفو و تعمیر لباس را انجام می‌دهند. تنظیمات این نوع ماشین‌ها به صورت دستی انجام می‌شود.

دیجیتالی

این نوع چرخ‌ها که به آن‌ها چرخ خیاطی کامپیوتری نیز گفته می‌شود، از نوع مکانیکی پیشرفته‌تر هستند و کلیه کارها را به شکل خودکار انجام می‌دهند. تنظیمات آن‌ها نیز به صورت خودکار انجام می‌شود و نیازی به فشار دست ندارد. چرخ‌های دیجیتالی با تنوع بیشتری در بازار موجود هستند و می‌توان کارهایی مانند لحاف‌دوزی و گلدوزی را با آن‌ها انجام داد.

انواع چرخ خیاطی

برقی

چرخ خیاطی برقی، ترکیبی از چرخ مکانیکی و دیجیتالی است. آن‌ها دارای مدار الکترونیکی هستند که مدل دوخت را انتخاب می‌کند و دارای صفحه نمایشگر ال سی دی هستند که می‌توان تنظیمات را در آن‌ها مشاهده کرد.

طبق راهنمای انتخاب ماشین خیاطی، چرخ مکانیکی برای افراد آماتور و چرخ برقی برای افراد ماهر تا نیمه‌ماهر مناسب‌تر است. مدل‌های مختلفی از هر سه نوعی که معرفی کردیم در بازار وجود دارند که می‌توانید بر اساس نکاتی که در ادامه ذکر خواهیم کرد، مناسب‌ترین مدل را برای خودتان انتخاب و خریداری کنید.

مهم‌ترین نکات خرید چرخ خیاطی که باید مد نظر قرار دهید

اکنون در این راهنمای خرید چرخ خیاطی نوبت به ذکر نکات مهمی رسیده است که باید هنگام خرید چرخ خیاطی مد نظر قرار دهید. با در نظر گرفتن نکات زیر، می‌توانید چرخی بخرید که نیازهایتان را برآورده کرده و تا مدت زیادی برایتان کار کند:

هدفتان از خرید چرخ خیاطی چیست؟‌

یک سوال مهم که باید از خود بپرسید این است: چرا باید چرخ خیاطی بخرم؟ آیا آن را برای مصارف خانگی و تعمیر یا دوختن لباس‌های اعضای خانواده نیاز دارید؟ آیا مالک یک تولیدی بزرگ هستید و می‌خواهید برای آن چرخ خیاطی خریداری کنید؟ از بین انواع چرخ خیاطی که در بالا معرفی شد، کدام یک نیاز شما را به عنوان یک فرد آماتور یا حرفه‌ای برآورده می‌کند؟

سرعت دستگاه مورد نظر شما چقدر است؟

اگر می‌خواهید برای امور تجاری چرخ خیاطی خریداری کنید، باید سرعت آن را مورد توجه قرار دهید. میانگین سرعت مورد نیاز برای دستگاه‌های صنعتی، هزار تا پنج هزار کوک در دقیقه است.

نکات مهم در خرید چرخ خیاطی

میزان صدای تولیدشده توسط دستگاه

برخی از چرخ خیاطی‌ها به دلیل داشتن دینام، صدای بسیار زیادی تولید می‌کنند. اگر چرخ خیاطی را برای استفاده در تولیدی می‌خواهید، میزان صدای تولیدشده توسط آن چندان اهمیتی ندارد اما برای مصرف خانگی باید دستگاهی بخرید که گوش اعضای خانواده و همسایه‌ها را آزار ندهد.

مدل‌های مختلف دوخت دستگاه

طبق راهنمای خرید چرخ خیاطی، یکی از قابلیت‌های مهمی که میان چرخ‌های خیاطی تفاوت ایجاد کرده و بر قیمت آن‌ها نیز تأثیر می‌گذارد، مدل‌های مختلف دوخت است. برخی از چرخ‌ها دوخت‌های بیشتری انجام می‌دهند و با برخی دیگر تنها می‌توان دوخت‌های ساده را اجرا کرد.

به اندازه، وزن و پایه چرخ خیاطی دقت کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات خرید چرخ خیاطی، توجه به اندازه و وزن آن است. اگر منزلی کوچک دارید، بهتر است یک چرخ کوچک تهیه کنید که جای زیادی را اشغال نکند. همچنین اگر می‌خواهید برای کارگاه صنعتی خود چرخ خیاطی تهیه کنید بهتر است این دستگاه‌ها پایه پهن داشته باشند تا فضای بیشتری در اختیارتان بگذارند.

معرفی چند مدل از پرفروش‌ترین چرخ خیاطی‌های خانگی

در ادامه این راهنمای انتخاب ماشین خیاطی، چند مدل از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین چرخ خیاطی‌های خانگی را معرفی خواهیم کرد:

چرخ خیاطی کاچیران مدل Rose 210

چرخ خیاطی کاچیران رز 210 دارای وزنی سبک بوده و برای مصارف خانگی یا برای افرادی که نیاز چندانی به یک چرخ خیاطی حرفه‌ای ندارند، انتخاب مناسب و مقرون‌به‌صرفه‌ای محسوب می‌شود. این چرخ دارای بازوی جداشونده است که باعث می‌شود کار دوخت آستین‌ها و جیب‌ها راحت‌تر شود.

چرخ خیاطی کاچیران مدل رز 210

چرخ خیاطی ژانومه مدل 802

این چرخ خیاطی دارای قطعات تمام فلزی است و بیشتر برای مصارف صنعتی و حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از چرخ ژانومه مدل 802، می‌توانید امور مختلفی مانند دوخت دوخت لبتو، سردوزی، پس‌­دوزی، دگمه و جای دگمه، زیپ­‌دوزی، ابردوزی، قیطان‌دوزی، دوخت زنجیره و… را به راحتی انجام دهید.

چرخ خیاطی و گلدوزی ژانومه مدل 5002

چرخ خیاطی ژانومه 5002 یکی از آن دسته از چرخ‌هایی است که در رنج قیمتی خود حرف‌های فراوانی برای گفتن دارد. این چرخ دارای 7 مدل دوخت ترکیبی بوده و می‌تواند دوخت جا دکمه را به صورت تمام اتوماتیک انجام دهد.

سخن پایانی

چرخ خیاطی یکی از ضروری‌ترین لوازم در هر خانه و جهیزیه است. در این راهنمای خرید چرخ خیاطی، با تاریخچه این دستگاه کاربردی و انواع آن آشنا شدید و در ادامه سعی کردیم تا پس از بررسی نکات خرید چرخ خیاطی، چند مدل از پرفروش‌ترین چرخ خیاطی‌ها را خدمتتان معرفی کنیم. با توجه به موارد درج شده در این مقاله اگر شما هم قصد خرید چرخ خیاطی خانگی را داشته باشید، می‌توانید با کلیک بر روی لینک درج شده، انواع چرخ خیاطی‌های موجود در فروشگاه تیکمیش را مشاهده کرده و برای خرید مدل مورد نظر خود اقدام کنید.

تیکمیش
دیدگاه کاربران
3 دیدگاه
  • حامدی - عزیزه ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۴۶

    من برای خرید چرخ خیاطی جهازم دچار سردرگمی شدم. چطور میشه برای مصرف عادی و دوخت و دوز انتخاب کرد؟! چه چیزی اهمیت داره

  • بهناز ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۷

    من چرخ خیاطی کاچیران دارم و یه مدت که خراب شده. از کجا میتونم این لوازمش تهیه کنم؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.