راهنمای خرید چرخ خیاطی، تاریخچه و سیر تکامل

راهنمای خرید چرخ خیاطی

بهترین چرخ خیاطی برای شما چیست؟ این بستگی به سطح مهارت و بودجه شما دارد. قبل از خرید چرخ خیاطی، نیازها و مهارت های خود را ارزیابی کنید. این را نیز در نظر بگیرید که چگونه می توانید هنگام ارتقای مهارت های خود از دستگاه استفاده کنید.

با یک هزینه ی معقول یک چرخ خیاطی خوب و اساسی خریداری می کند که می تواند بیشتر پروژه های پوشاک و صنایع دستی یا لحاف کاری را اداره کند. قطعا صرف هزینه بیشتر، عملکردهای به مراتب بهتر و اضافی را برای شما به ارمغان می آورد.

تاریخچه چرخ خیاطی

چه کسی چرخ خیاطی را اختراع کرد؟ این متداول ترین سوال در جامعه خیاطی است. به یک دلیل خوب. تاریخچه چرخ خیاطی مملو از اتهامات، تلاش های ناموفق و برخی رسوایی های جدی است. از فرار بسیار ناگهانی از مرگ گرفته تا پرونده های حق ثبت اختراع، این داستان جالبی است که نشان می دهد چرخ خیاطی متواضعانه بیش از چند پرده در ابتدای راه خود را خراب کرده است.

چرخ خیاطی کی اختراع شد؟

فرم هنری 20000 ساله: تاریخ چرخ خیاطی بدون هنر خیاطی دستی وجود نخواهد داشت. مردم حدود 20000 سال پیش خیاطی را با دست شروع کردند، جایی که اولین سوزن ها از استخوان یا شاخ حیوانات و نخ از سینوس حیوانات ساخته شده بود. غریزه ابداعی ما پیشرفت طبیعی را برای بهبود تکنیک های دوخت و کم کاری آن توضیح می دهد: نشانه انقلاب صنعتی در قرن 18، جایی که نیاز به کاهش دوخت دستی در کارخانه ها بسیار مهم بود!

1755 و اولین ثبت اختراع: به چارلز وایزنتال، مرد آلمانی، حق ثبت اختراع بریتانیا برای “سوزنی که برای ماشین طراحی شده است” داده شد. متأسفانه، در ثبت اختراع ویزنتال هیچ دستگاه مکانیکی توضیحی وجود ندارد، اما نشان می دهد که نیاز به چنین اختراعی وجود داشته است.

1790 و اولین طرح تفصیلی: تاریخچه چرخ خیاطی و مخترع آن اساساً از اینجا شروع می شود. توماس سنت اولین چرخ خیاطی در نوع خود را طراحی کرد. این اختراع یک دستگاه مجهز به میل لنگ را توصیف می کند که برای چرم و بوم استفاده می شود. هیچ کس نمی داند که سنت نمونه اولیه را ساخته است، اما در سال 1874، ویلیام نیوتن ویلسون نقشه های ثبت اختراع را پیدا کرد. آنها بسیار دقیق بودند، او یک کپی ساخت و ثابت کرد که کار می کند.

اوایل قرن 19 و تلاشهای فراوان که بسیاری از آن ها شکست خورد: شایان ذکر است که تمام طرح های اولیه یک چرخ خیاطی قبل از اولین ماشین موفق، همه سوزن را به طرف دیگر حرکت داده و با یک دسته سیم پیچ تغذیه می شدند.

1810: Balthasar Krems یک ماشین خودکار برای دوخت کلاه اختراع کرد. او طرح خود را ثبت نکرد، اما به هر حال کار نیز نکرد.

1814: خیاط اتریشی، Josef Madersperger، در سال 1814 حق ثبت اختراع را دریافت کرد. او بسیار پرتلاش و پیگیر بود، چندین طرح مختلف را امتحان کرد، اما همه آنها ناموفق بودند.

1818: جان آدامز دوج و جان نولز اولین چرخ خیاطی آمریکا را اختراع کردند، اما قبل از شکستن فقط می توانست چند تکه پارچه بدوزد.

1830 و اولین چرخ خیاطی موفق: 40 سال از زمانی که توماس سنت یک ماشین خیاطی را کشید و توصیف کرد می گذرد، ما در نهایت یک چرخ خیاطی فعال داریم. بارتلمی تیمونیر، خیاط فرانسوی، یک چرخ خیاطی اختراع کرد که از یک سوزن قلاب دار و یک نخ استفاده کرده و دوخت زنجیره ای ایجاد می کرد.

1830 و یک شورش و تجربه نزدیک به مرگ: پس از ثبت اختراع موفق، تیمونیر اولین شرکت تولید پوشاک مبتنی بر ماشین را در جهان افتتاح کرد. کار او ایجاد لباس فرم برای ارتش فرانسه بود. با این حال، وقتی دیگر خیاط های فرانسوی از اختراع او باخبر شدند، خیلی خوشحال نشدند. آنها نگران بودند که ماشین او منجر به بیکاری آنها شود، بنابراین آنها کارخانه او را در حالی که هنوز در داخل خانه بود سوزاندند.

1834 و اخلاق با ارزش تر از پول: این نمونه ای از پایبندی به اعتقادات شما است. والتر هانت اولین چرخ خیاطی کارکرده آمریکا را ایجاد کرد، اما او فکر دیگری نیز در سر داشت. هانت تصور می کرد چنین دستگاهی می تواند برای بسیاری بیکاری ایجاد کند، بنابراین او برای ثبت اختراع این طرح را کنار گذاشت و از آن منصرف شد.

1844 و ثبت اختراع گمشده: چرخ خیاطی هایی که تا کنون دیده ایم همه از عناصر جدا شده تشکیل شده اند و هیچ چیز واقعاً با هم کار نمی کند. در سال 1844، جان فیشر مخترع انگلیسی یک ماشین خیاطی طراحی کرد که این اختلاف بین قطعات متحرک را از بین می برد. با این حال، یک کار ثبت نامناسب در اداره ثبت اختراعات منجر به از بین رفتن حق ثبت اختراع وی شد، بنابراین او هیچ گونه نامی در تاریخ برای ثبت اختراع چرخ خیاطی به دست نیاورد.

1845، الیاس هو و لاک استیچ: الیاس هاو از آمریکا یک ماشین خیاطی شبیه به فیشر اختراع کرد، با برخی تغییرات و تنظیمات. حق ثبت اختراع وی “فرآیندی است که از نخ از 2 منبع مختلف استفاده می کند”. دستگاه او یک سوزن با چشم در نقطه داشت. با عبور از پارچه یک حلقه در قسمت عقب ایجاد کرد، یک شاتل در یک مسیر که نخ دوم را از حلقه عبور داد و باقی ماجرا…

او برای به فروش رساندن طرح خود به سختی تلاش کرد، بنابراین تصمیم گرفت و به انگلستان رفت. پس از اقامت طولانی مدت، او به سرزمین مادری خود بازگشت و متوجه شد که دیگران مکانیسم قفل کردن او را کپی کرده اند. یکی از آنها خواننده ایزاک مریت بود.

1851 و معرفی ایزاک سینگر: ایزاک مریت سینگر یکی از مشهورترین تولیدکنندگان چرخ خیاطی است که امپراطوری ای ساخت که هنوز هم ادامه دارد. چرخ خیاطی های نمادین او Singer بسیار زیبا و تا حدودی افسانه ای هستند. او اولین نسخه از چرخ خیاطی امروزی ما را با پدال پا و سوزن بالا و پایین ساخت. البته او عناصری از اختراعات Howe ، Hunt و Thimonnier از Singer الهام گرفت و باعث شد هوو شکایت کند.

1854 و یک ماشین دوخت واقعی: الیاس هاو سینگر را به دلیل نقض حق ثبت اختراع به دادگاه برد و در آنجا از پرونده خود دفاع کرد و برنده شد. ایزاک سینگر سعی کرد به طرح والتر هانت مراجعه کند و بیان کند که هاو ایده او را نقض کرده است. متأسفانه برای سینگر، این هیچ تاثیری نداشت. عدم ثبت اختراع بر روی طرح هانت به این معنی بود که استفاده از آن برای همه مالکیت معنوی به همراه داشت.

نکته جالب این است که اگر حق ثبت اختراع جان فیشر در دفتر ثبت اختراع ثبت نشده بود، او نیز در پرونده حقوقی شرکت می کرد زیرا طرح های هوو و سینگر تقریباً با طرح اختراع شده فیشر یکسان بود.

در نتیجه، سینگر مجبور شد مبلغی مازاد از حق امتیاز ثبت اختراع را به هوو بپردازد و همچنین سودی در درامد I.M. Singer & Co به وی بدهد.

دوختن با چرخ خیاطی

چرخ خیاطی کی وارد ایران شد؟

مظفرالدین شاه کسی بود که برای نخستین بار چرخ خیاطی را به ایران آورد. البته او به همراه اولین چرخ خیاطی یک خیاط قفقازی نیز به تهران آورد و اولین لباس هایی که با ماشین خیاطی فرنگی دوخته شد، لباس های درباریان شاه بود.

انواع چرخ خیاطی

انواع چرخ خیاطی شامل موارد زیر می شود:

چرخ خیاطی دستی و خانگی

چرخ خیاطی های دستی و خانگی دارای رده قیمتی مناسب تری بوده و می توان تنوع بالایی از آن ها را در سبد کالایی چرخ خیاطی های مختلف مشاهده کرد. این مدل ها کارایی مناسبی داشته و در صورتی که در خرید دقت عمل به خرج دهید، می توانید به وسیله چرخ خیاطی های خانگی، انواع واقسام لباس ها را به راحتی در منزل بدوزید.

چرخ خیاطی برقی و صنعتی

چرخ خیاطی صنعتی، دارای امکانات بیشتری بوده و به همان تناسب از عملکرد سریع تر و قوی تر و البته طول عمر بالاتری برخوردار هستند. برای خرید چرخ خیاطی های تخصصی و صنعتی، باید چندین برابر قیمت چرخ خیاطی های خانگی، پرداخت داشته باشید.

راسته دوز

چرخ های راسته دوز، غالبا در تولیدی های پوشاک کاربرد داشته و تنها برای راسته دوزی از آن ها استفاده می شود.

مارک های چرخ خیاطی

از مشهورترین مارک های چرخ خیاطی های حال حاضر بازار، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ژانومه

چرخ خیاطی ژانومه در حال حاضر در دو گروه استوک ژاپن و ژاپن اصل عرضه می شود:

استوک ژاپن: این چرخ خیاطی های ژانومه در واقع محصولاتی دست دوم هستند که یا مدت کوتاهی مورد استفاده قرار گرفته یا از خط تولید با مشکلاتی خارج شده و تعمیر شده اند.

ژاپن اصل: چرخ خیاطی های ژاپن اصل، آکبند کارخانه ژانومه بوده و قیمت گران تری در مقایسه با چرخ خیاطی های استوک ژاپن دارند.

سایر برندهای پرفروش و مطرح انواع چرخ خیاطی در گروه های زیر جای می گیرند:

 • کاچیران
 • نیولایف
 • یاسمین
 • چرخ خیاطی جک
 • نیولایف کیش
 • زیگزاگ
 • سیلتر
 • جانتک
 • مارشال
 • ماکو
 • رز

دوختن با چرخ خیاطی

اجزای اصلی چرخ خیاطی

اجزای اصلی چرخ های خیاطی به بخش های مختلف مربوط می شود که با شناخت کامل یا حداقل نسبی در خصوص هر یک، می توان انتخاب بهتری برای خرید چرخ خیاطی داشت و در ضمن در نگهداری آن نیز، موثرتر رفتار کرد.

حتی ابتدایی ترین دستگاه باید بتواند انواع پارچه ها، از ساتن گرفته تا جین و کت دوز را بدون کشش یا جمع کردن پارچه یا تولید دوخت های شل و حلقه دار بپوشاند.

دکمه دوزی اتوماتیک

با خرید یک چرخ خیاطی که دکمه دوزی داشته باشد، کافی خواهد بود که یک دکمه را در یک مرحله بدوزید و نیازی به توقف و چرخاندن پارچه یا دستکاری صفحه نیست. برخی از ماشین ها به شما این امکان را می دهند که دکمه را در شکافی قرار دهید تا دستگاه یک سوراخ دکمه را به تناسب آن بدوزد.

تنظیم گلدوزی

برخی از ماشین ها به شما این امکان را می دهند که مکانیزم دندانه دار کردن پارچه را زیر سطوح دوخت قرار دهید تا بتوانید گلدوزی را به راحتی انجام دهید.

ارگونومی و کنترل خوب

دستگاه باید به فشار روی پدال پا واکنش نشان دهد و هنگام دوخت پارچه ضخیم یا لایه های متعدد، متوقف نشده یا غرغر نکند. دسترسی و دستکاری به کنترل ها آسان است و خواندن نمادهای روی دستگاه یا صفحه نمایش LED باید آسان باشد. ماشین های خیاطی که فضای بیشتری در سمت راست سوزن دارند، محوطه بیشتری را برای پارچه و دستان شما فراهم می کنند.

سبک وزن بودن

اگر می خواهید دستگاه را در یک گنجه ذخیره کنید و وقتی که قصد خیاطی دارید، آن را بیرون بیاورید، به دنبال دستگاهی باشید که آسان بلند شود و دسته ای در بالای آن برای حمل و نقل راحت تر قرار گرفته باشد.

موقعیت سوزن

این ویژگی به شما امکان می دهد سوزن و خط دوخت را از چپ به راست حرکت دهید و هنگام توقف سوزن را بالا یا پایین داشته باشید.

نخ کردن اتومات سوزن

چرخ خیاطی های جدید دارای قابلیت نخ کردن سوزن چرخ اتومات هستند که از طریق سوراخ سوزن نخ را به داخل کشیده و چالش همیشگی نخ کردن سوزن چرخ را به پایان می رسانند.

پایه زیپ و پایه دکمه

دقت داشته باشید که چرخ خیاطی مورد نظر شما چند پایه دارد. این پایه ها به شما امکان دوخت زیپ، دکمه و … را می دهند. برای دوخت اولیه یک پایی چند منظوره به شما امکان می دهد دوخت های مستقیم و زیگزاگ انجام دهید ، اما شما همچنین نیاز به یک پای زیپ و پای دکمه دار دارید. یک پایه پرس قابل تنظیم است که دستگاه در حین دوختن پارچه را محکم نگه می دارد و از جمع شدن پارچه های ظریف و کشیدگی در ضخیم ترها جلوگیری می کند.

سوئیچ اصلی چرخ خیاطی

برای روشن و خاموش کردن دستگاه از آن استفاده می کنید. اگر بچه ها در اطراف شما حین خیاطی هستند، این یک ویژگی ایمنی است که کارایی مناسبی خواهد داشت.

کنترل سرعت

شما می توانید سرعت دوخت را به کمک این مورد تنظیم کرده و با توجه به مدل دوخت و سطح مهارت خود، آن را در رده سریع یا کند قرار دهید. این در بسیاری از مواقع کمک خواهد کرد که به جای متوقف کردن فرآیند دوخت و شروع دوباره برای ادامه کار، با یک سرعت مطمئن و هماهنگ پیش رفته و مراحل دوخت و دوز را سریع تر به پایان برسانید.

دوخت

این مورد نزد چرخ های خیاطی گوناگون، بسیار متفاوت است، از اصول و مدل های اولیه مانند مستقیم و زیگزاگ گرفته تا دوخت تزئینی؛ هر چرخ خیاطی مدل های مختلف دوخت دارد. هنگام خرید حداکثر طول و عرض دوخت دستگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید که مدل های مختلف مورد نظر شما را در تعریف انواع دوخت خود داشته باشد. پس از آن برای تغییر مدل دوخت، کافی است که وضعیت چرخ خیاطی را مطابق با آن تغییر دهید.

تنظيم میزان سفتی نخ

شما باید میزان سفت بودن نخ را تغییر دهید. وقتی خیلی سفت است، می تواند منجر به پاره شدن دوخت شود. همی طور اگر نخ بیش از حد شل باشد، نتیجه دوخت های حلقوی و در هم پیچیده و نامنظم خواهد بود. از این روی اهمیت زیادی دارد که نخ به خوبی تنظیم شده و میزان سفتی و شل بودن آن، استاندارد باشد.

بالابر بابین

برخلاف ماشین های قدیمی، که در آنها مجبور بودید بوبین را در یک محفظه فرو رفته بچرخانید، بسیاری از ماشین ها اکنون به شما این امکان را می دهند که به سادگی یک پانل را بکشید و بوبین را داخل آن بیندازید. همین طور یک روکش شفاف به شما اجازه می دهد تا زمانی که نخ در حال کم شدن است، وضعیت آن را مشاهده کنید.

چرخ خیاطی

نکات مهم هنگام خرید چرخ خیاطی

بسیاری از ما عاشق دوختن هستیم و هیجان این موضوع زمانی که یک چرخ خیاطی عالی در اختیار داشته باشیم، دو چندان خواهد شد. هیجان انتخاب الگو و مرور پارچه های زیبا شما را از شادی گیج می کند! داشتن یک چرخ خیاطی که دوستش دارید و ابزارهای مناسب برای شروع کار، خیاطی را به یک لذت تبدیل می کند.

بنابراین، هنگام خرید اولین چرخ خیاطی خود باید به چه چیزی فکر کنید؟

خرید چرخ خیاطی یک سرمایه گذاری است. اولین بار دستگاه مناسب بخرید و می تواند سالها برای شما دوام بیاورد. در تصمیم گیری عجله نکنید و با “معاملات ارزان” متقاعد نشوید. دانستن آنچه به دنبال آن هستید به شما در انتخاب درست کمک می کند.

از یک فروشگاه معتبر ترجیحاً نمایندگی خرید کنید. مارک های بزرگ خیاطی مانند Janome و ،Singer حتما نمایندگی های تجاری نزدیک شما خواهند داشت. همین طور خرید از فروشگاه اینترنتی انواع چرخ خیاطی به شما این امکان را می دهد که ضمن مرور کردن مشخصات چرخ خیاطی های مختلف، نسبت به کارایی هر یک اطلاعات کافی کسب کرده و بهترین تصمیم گیری برای خرید را داشته باشید.

بودجه خود را در نظر بگیرید.

فریب ماشین هایی که همه کارها را انجام می دهند را نخورید، در این مرحله واقعاً ضروری نیست. از طرف دیگر، تعداد زیادی ماشین خیاطی ارزان قیمت “مبتدی” در بازار وجود دارد. اینها برای افرادی که خیاطی را یاد می گیرند و آنهایی که به ندرت از آنها استفاده می کنند، بسیار عالی است. شما نمی دانید که چقدر دوخت می خواهید انجام دهید و می توانید به سرعت از این ماشین های ارزان قیمت پیشی بگیرید. کمی بیشتر هزینه کنید و می توانید مدلی از چرخ های خیاطی را خریداری کنید که کارایی گسترده تری داشت و حتی برای دوخت پارچه های ابریشمی مناسب باشد.

شما برای همیشه مبتدی نخواهید بود. وسوسه نشوید که یک چرخ خیاطی “مبتدی” بخرید یا از طرف دیگر چرخ خیاطی بخرید که هنگام دوختن کاملاً از آن غافل خواهید شد. دستگاهی بخرید که با شما رشد کند، نه دستگاهی که در چند ماه اول از آن پیشی بگیرید و بسیار زود برایتان کم کارکرد باشد.

احتمالا اگر بودجه بسیار محدودی برای خرید چرخ خیاطی در نظر گرفته باشیدغ دستگاه شما گزینه های محدودی برای دوخت دارد و نمی تواند پارچه ضخیم (جین، بوم) را به راحتی تحمل کند. شما لوازم جانبی زیادی با این دستگاه ها نخواهید داشت و در نهایت باید برای “پایه های” اضافی هزینه کنید.

آیا دستگاه خیاطی خود را به کارگاه منتقل می کنید؟ این نکته قابل توجه است زیرا یک ماشین سنگین می تواند برای حمل و نقل بار سنگینی باشد. با این حال، ماشین های سنگین تر دارای یک قاب سخت هستند که از آن محافظت می کند. یک راه عالی برای حمل دستگاه خود به کارگاه ها این است که آن را در یک پتو بپیچید و در یک چمدان چرخی قرار دهید. این روش ایمن و محافظت شده است!

ویژگی های چرخ خیاطی که باید در نظر بگیرید:

گزینه های دوخت: به عنوان یک خیاط باتجربه که دائماً در حال دوختن است به ندرت از بیش از 7 دوخت مختلف موجود در دستگاه خود استفاده می کنیم:

مستقیم، زیگزاگ، دوخت اورلوک، سوراخ های دکمه ای، دوخت کور و دوخت کششی. فریب ماشین هایی که می توانند یک میلیون دوخت بزنند را نخورید – به احتمال زیاد شما هرگز از آنها استفاده نمی کنید و کاملا غیرضروری به نظر می رسند.

سوراخ های دکمه ای: اکثر دستگاه ها دستورالعمل های روشنی در مورد نحوه انجام سوراخ های دکمه ای دارند و باید در خصوص دوخت دکمه های دارای دو یا چهار سوراخ نیز حساس باشید و این مورد را حتما بررسی کنید.

داشتن پایه های متعدد: معمولا چرخ خیاطی های ارزان قیمت و مبتدی، دارای پایه های متعددی نیستند و شما برای دوخت زیپ های نامرئی به طور مثال، باید به طور جداگانه متحمل هزینه خرید پایه شوید. از این روی اگر به پایه های مختلفی نیازی دارید، خوب است که پیش از اقدام به خرید چرخ خیاطی، در این مورد تحقیقات لازم را به عمل آورید.

درباره گارانتی بپرسید: شامل چه مواردی است و چه مواردی را مستثنی نمی کند. گارانتی موضوع مهمی است و لازم است که مشکلات مختلف چرخ خیاطی را تحت پوشش واقعی خود قرار دهد. نمونه پارچه ها را بیاورید و چندین دستگاه را روی انواع پارچه ها و تنظیمات آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به طور یکنواخت دوخته شده و استفاده از آنها راحت است.

سوزن های مناسب: استفاده از سوزن های غیراستاندارد و نامناسب، باعث خواهد شد تا به پارچه یا حتی دستگاه آسیب رسیده و هزینه هایی روی دست شما بگذارد. لازم است که در انتخاب سوزن استاندارد مدل چرخ خیاطی خود دقت کرده و حتما در استفاده و نگهداری از آن نیز حرفه ای عمل کنید.

راهنمای خرید چرخ خیاطی

سوالات متداول

بهترین مارک چرخ خیاطی در ایران کدام است؟

بهترین مارک چرخ خیاطی در ایران را می توان برندهای ژانومه و کاچیران دانست که سابقه فروش و خدمات پس از فروش بسیار خوبی نیز دارند.

کدام چرخ خیاطی برای گلدوزی مناسب است؟

چرخ خیاطی های گلدوزی؛ در حالت ایده آل، چرخ خیاطی های کامپیوتری هستند که برنامه های مختلف گلدوزی را در خود ذخیره دارند.

علت پاره شدن نخ در چرخ خیاطی چیست؟

پاره شدن نخ در چرخ خیاطی می تواند به دلایلی چون نخ کشی اشتباه، استفاده از سوزن های نامناسب و غیراستاندارد، سفت شدن پیچ ماکو بیش از حد، نیاز به روغن کاری چرخ خیاطی، استفاده از قرقره های غیراستاندارد، استفاده از نخ های کهنه و پوسیده یا به هر شکلی غیراستاندارد و … باشد.

دلیل تفاوت قیمت چرخ خیاطی در انواع مختلف چیست؟

دلیل این تفاوت قیمت به برند سازنده، مدل و امکانات چرخ خیاطی مربوط می شود.

از کجا چرخ خیاطی بخرم؟

برای خرید چرخ خیاطی می توانید به فروشگاه های فیزیکی و نمایندگی ها مراجعه کرده یا از طریق وب سایت های فروشگاهی معتبر که به طور تخصصی در این زمینه فعالیت می کنند، مراجعه نمایید.

چند نوع چرخ خیاطی داریم؟

چرخ خیاطی های خانگی، صنعتی، تخصصی و … را در این گروه کالایی داریم که هر یک نیز شامل مدل های مختلف از برندهای متفاوت هستند.

محمدرضا
دیدگاه کاربران 7 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.