چرخ خیاطی صنعتی نو بخریم یا استوک؟

چرخ خیاطی صنعتی نو بخریم یا استوک؟ به هنگام خرید چرخ خیاطی صنعتی ممکن است با قیمت‌های هنگفتی مواجه باشید و خرید چرخ‌هایی با برند معتبر برایتان غیر ممکن باشد. به همین جهت ممکن است به فکر خرید چرخ خیاطی دست دوم با قیمت پایین‌تر بیفتید. اما باید بدانید که چرخ‌های دست دوم با توجه به این که مدتی مورد استفاده دوزندگان دیگر قرار گرفته‌اند، با گذشت زمان فرسوده و مستهلک شده‌اند و ممکن است خرابی و ایرادات گوناگونی در بخش‌های مختلف آن‌ها وجود داشته باشد. اما با این وجود قیمت‌ بالای چرخ‌های نو گاهی ناگزیر به خرید و استفاده از این نوع چرخ‌های دست دوم خواهید بود.

چرخ خیاطی استوک چیست؟

معنای اصلی کلمه استوک در ترجمه لاتین به اجناس و اشیای ذخیره شده می‌گویند؛ در واقع معنای تحت‌اللفظی این کلمه “انبار” یا “کالا ذخیره” است. اما در زبان و بیان فارسی ما کلمه استوک را به مفهوم کالای دست دوم یا کار کرده مورد استفاده قرار می‌دهیم. اما باید بدانید که اجناس استوک همیشه دست دوم نیستند. در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی دنیا قانونی به نام قانون اسقاط برای لوازم برقی وجود دارد و سازندگان می‌توانند پس از مدت زمان مشخص کالاهای برقی خود را از رده خارج کنند.

دلیل این قانون گذاری این است که با گذشت زمان نیاز به استفاده از تکنولوژی‌های جدید احساس می‌شود و افراد باید کالاهای جدید با امکانات جدید را مورد استفاده قرار دهند. در محصولات ژانومه همچنین سازندگان با سیاست‌های مختلف، طول عمر و دوام قطعات جدید به کار رفته در دستگاه را کاهش می دهند تا این قطعات پس از مدتی کار کردن از کار افتاده شوند.

بنابراین بازار عرضه و تقاضا برای خرید و فروش کالاهای نو داغ می‌شود. ممکن است با ورود به بازار چرخ خیاطی‌ها با مارک‌ها و برندهای مختلفی مواجه شوید و فروشندگان با توجه به بودجه‌ای که دارید شما را به خرید چرخ خیاطی صنعتی استوک یا نو ترغیب کنند. باید بدانید که هر یک از این چرخ‌ها علاوه بر مزیت‌‌های مختلف دارای معایبی نیز هستند.

بنابراین بیشتر چرخ‌های خیاطی استوک موجود در بازار از برندهای برادر و ژانومه هستند و سردوزهای استوک نیز عمدتا ساخت کشور ژاپن می‌باشند. چرخ‌های استوک ژانومه که به بازار ایران وارد می‌شوند می‌توانند الکترونیکی یا مکانیکی باشند. معروف‌ترین محصولات از این دست شامل موارد زیر هستند:
محصولات استوک برند ژانومه ساخت کشور ژاپن در سری‌های 672، 680، 801 و 802 موجود هستند و از میان آن‌ها پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین محصول چرخ خیاطی 802 ژانومه است.

سردوزهای استوک ژوکی نیز با نام‌های momylock، babylock و … در بازار وجود دارند.

معایب چرخ خیاطی دست دوم

باید اظهار داشت که چرخ خیاطی‌های مختلف با سطح کیفی مشخصی به تولید می‌رسند و بسته به شرایط نگهداری و استفاده و البته مرغوبیت قطعاتی که در آن‌ها به کار رفته است، دوام و طول عمر معینی دارند. از آنجایی که چرخ خیاطی دست دو مدت‌ها در دست دوزندگان مختلف بوده و ممکن است چه در داخل کشور و چه خارج از آن سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته باشد، طول عمر مفید خود را گذرانده و عملا کارایی اولیه خود را ندارد.

اصلی‌ترین وجه تمایز در چرخ خیاطی صنعتی نو یا استوک را می‌توان به عمر مفید آن وابسته دانست و اگر انتظار دارید چرخ خیاطی مورد نظر شما بتواند سال‌ها بدون نیاز به تعمیرات جدی به فعالیت ادامه دهد، چرخ خیاطی دست دوم این انتظارات را برآورده نخواهد کرد. در بیشتر مواقع چرخ‌های دست دوم دارای قطعاتی معیوب و از کار افتاده هستند و کار با دستگاه را برای کاربر دشوار خواهند کرد. مهم‌تر آنکه به دلیل قدیمی بودن چرخ‌ها ممکن است بسیاری از قطعات آن‌ها در بازار موجود نباشد و به همین جهت با از کار افتادن یک قطعه امکان تعویض آن با قطعه نو و سالم وجود نخواهد داشت.

چرخ‌های خیاطی صنعتی استوک فاقد گارانتی و خدمات پس از فروش از جانب کارخانه سازنده هستند و همین موضوع باعث می‌شود خراب شدن یا از کار افتادن سیستم‌ها یا بخش‌های مختلف دستگاه در جریان استفاده، هزینه‌های هنگفتی را برای تعمیر به بار آورند. از آنجایی که عدم برخورداری از ضمانت کارخانه مسئولیتی را متوجه کمپانی سازنده نمی‌کند، پرداخت تمام هزینه‌های سرویس و تعویض قطعات برعهده مصرف کننده خواهد بود. در بسیاری از موارد نیز نقصی که در قطعات و کارایی بخش‌های مختلف چرخ خیاطی ایجاد می‌شود به طور کلی قابل تعمیر نیست و در صورت قابل تعمیر یا قابل تعویض بودن هم بسیاری از قطعات مورد نیاز را نمی‌توانید در بازار پیدا کنید.

همانطور که می‌دانید چرخ‌های صنعتی به مرور دچار تغییرات اساسی شده‌اند و به منظور افرایش سهولت کاربری و تسریع در فرایند دوخت امکانات و قابلیت‌های زیادی به آن‌ها اضافه می‌شود که بسیاری از چرخ‌های قدیمی دست دوم از چنین آپشن‌هایی بی‌بهره بوده و کار را برای دوزنده سخت می‌کنند.

چرخ خیاطی صنعتی استوک یا نو

اگر تصمیم خود را برای خرید چرخ خیاطی دست دوم گرفته‌اید و شرایط خرید چرخ خیاطی نو را ندارید، در هنگام خرید چرخ خیاطی دست دوم به موارد زیر توجه کنید:

 • به لحاظ فنی و کیفی سالم و قابل استفاده باشد.
 • به خرید مدل‌های جدیدتر مبادرت نمایید.
 • مدل‌هایی از چرخ خیاطی صنعتی را مد نظر قرار دهید که لوازم و قطعات آن‌ها در بازار وجود داشته باشد و در صورت خرابی چرخ و نیاز به تعویض آن بتوانید از نمونه‌های مشابه موجود در بازار استفاده نمایید.
 • چرخ خیاطی به لحاظ ظاهری سالم و تمیز باشد.
 • مراقب باشید که کالاهای کار شده با میزان از کار افتادگی بالا را به جای محصولات استوک ژاپن به شما عرضه نکنند.
 • از کارشناس متخصص برای تشخیص نوع دست دو از کالای استوک کمک بگیرید تا روند خرید اطمینان بخش طی شود.

مزیت‌های چرخ خیاطی استوک ژانومه ژاپن

انتخاب چرخ خیاطی صنعتی نو یا دست دوم از اهمیت بالایی برخوردار است، اما اگر به هر دلیل قرار است چرخ خیاطی استوک خریداری نمایید باید به برند تولید کننده، مدل چرخ خیاطی، شرایط فنی و شکل ظاهری آن توجه نمایید. فواید و مزایای چرخ خیاطی‌های استوک ژانومه ژاپن به شرح زیر است:

 • کارایی و کیفیت چرخ‌های استوک و آکبند این مدل از چرخ‌های خیاطی صنعتی تفاوت چندانی با هم ندارند و این موضوع نگرانی‌های خریداران درباره مرغوبیت کالا را از بین می‌برد.
 • خرید این نوع کالاهای استوک باعث می‌شود ضمن برخورداری از قابلیت‌ها و امکانات مناسب، قیمت و بهای کمتری بابت خرید دستگاه بپردازید و به لحاظ مالی در خرید صرفه‌جویی کنید.
 • با توجه به شرایط تحریم، نوسانات بازار عرضه و افزایش قیمت کالاهای وارداتی، خرید اجناس استوک با کارایی بالا منطقی بوده و توجیه اقتصادی نیز دارد. همانطور که می‌دانید تفاوت قیمت کالای استوک و دست اول زیاد است و در این نوع خرید می‌توانید از کالایی با قیمت مناسب و کارایی بالا بهره بگیرید.
 • توجه داشته باشید که چرخ خیاطی‌های استوک نیز با نوسانات قیمت بازار تغییر قیمت می‌دهند.
 • از آنجایی که جنس و کیفیت قطعات تشکیل دهنده نوع استوک این چرخ‌ خیاطی‌ها مناسب است، با وجود قدیمی شدن و حتی توقف در تولید از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و مشتریان خود را دارد.

سخن پایانی

عمده مزیت کالاهای آکبند نسبت به لوازم استوک این است که لوازم و قطعات ابزار نو بیشتر در دسترس وجود دارد و تکنولوژی‌ها و امکاناتی که برای اجناس آکبند در نظر گرفته شده نسبت به قابلیت‌های کالاهای استوک بیشتر است و این موضوع سهولت استفاده از این نوع ابزار را افزایش می‌دهد.

در مورد لوازم چرخ خیاطی‌های استوک موجود در بازار باید اظهار داشت که در صوت نیاز می‌توانید قطعات و لوازم مورد نیاز برای چرخ خیاطی استوک خود را در بازار پیدا کنید و در این مورد تفاوت چندانی میان چرخ خیاطی نو و استوک وجود ندارد؛ اما در مورد لوازم برقی یا الکترونیکی باید بدانید که پیدا کردن بعضی از این قطعات در بازار ممکن است سخت یا غیر ممکن باشد.

در مورد تعمیر و سرویس چرخ خیاطی‌های ژانومه باید بدانید که بیشتر نمایندگی‌های فعال ژانومه در سراسر کشور به تعمیر چرخ‌های استوک نیز اقدام می‌کنند و در صورت خرابی یا ایجاد نقص در کارکرد چرخ خیاطی استوک خود می‌توانید از این نمایندگی‌ها برای تعمیر دستگاه کمک بگیرید. همچنین لازم به ذکر است که ضمانت‌نامه و خدمات فنی چرخ‌های خیاطی استوک مستقیما از جانب خود فروشنده عرضه می‌شوند.

برای تشخیص چرخ خیاطی استوک از دست دوم باید با کارشناسان زبده مشورت کنید یا به فروشگاه‌های معتبر در این زمینه مراجعه نمایید.

ژانومه‌های استوک در آسیای شرق با برق 110 کار می‌کنند و به همین جهت در داخل ایران از ترانس‌های تبدیل ولتاژ برای برق رسانی به دستگاه بهره می‌گیرند چراکه برق مصرفی در داخل ایران از نوع 220 ولت است.

تیکمیش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.