راهنمای نگهداری و تعمیر چرخ خیاطی خانگی

بعد از آن که از مراحل انتخاب و خرید یک چرخ خیاطی خانگی عبور کردید، نگهداری و تعمیر آن، چالش مرحله دوم شما است. برای خیاطانی که به صورت مستمر و روزمره با چرخ خیاطی کار می‌کنند، آشنایی با اصول نگهداری از چرخ خیاطی یا تعمیر آن، اهمیت ویژه‌ای دارد. در واقع آشنایی با روش های نگهداری چرخ خیاطی خانگی، باعث افزایش عمر مفید دستگاه شده و هزینه‌های تعمیرات را با نرخ چشمگیری کاهش می‌دهد. این راهنمای نگهداری چرخ خیاطی خانگی، به شما کمک می‌کند تا چرخ خیاطی را در خانه و بدون نیاز به متخصص سرویس کنید. لطفا در ادامه با مجله خیاطی تیکمیش همراه باشید.

روش های نگهداری چرخ خیاطی خانگی

اگر به صورت دائم از چرخ خیاطی خود استفاده می‌کنید، برای آن که چرخش بچرخد، باید ماهی یک بار به داد آن برسید و آن را سرویس کنید. البته سرویس ماهانه برای افرادی که استفاده دائمی از چرخ خیاطی ندارند، ضروری نیست و می‌تواند در بازه‌های زمانی طولانی‌تری انجام شود. اگر با توجه به این راهنمای نگهداری چرخ خیاطی خانگی از این دستگاه به خوبی نگهداری کنید، به این زودی‌ها سر و کارش به تعمیرات نخواهد افتاد. با این حال، باز هم توصیه می‌کنیم حداقل سالی یک بار، کار را به کاردان بسپارید و چرخ خیاطی را به یک سرویس حسابی نزد متخصص دعوت کنید. اصلی‌ترین مراحل سرویس چرخ خیاطی شامل «غبارگیری» و «روغن‌کاری» است.

 • تمیز کردن گرد و غبار
  تمیز کردن چرخ خیاطی از گرد و غبار، اولین مرحله از سرویس چرخ خیاطی در خانه است که در روش های نگهداری چرخ خیاطی خانگی، روی آن تاکید داریم. گرد و غبار در کنار پرز و نخ‌های حاصل از پروسه خیاطی، در بخش‌های مختلف این دستگاه تجمیع شده و عملکرد برخی قطعات را با اختلال روبرو می‌کند. حین غبارگیری، روی قطعات متحرک تاکید بیشتری به خرج دهید، چرا که اغلب اوقات در قطعات متحرک، گرد و غبار با روغن چرخ ترکیب می‌شوند و اثر مخرب به‌مراتب بالاتری روی حرکت قطعات دارند. برای شروع، بخش‌های قابل دسترسی را با دستمال نمدار بدون پرز پاک کنید و برای نفوذ به قسمت‌های دور از دسترس همچون شیارها، داخل ماسوره و قاب ماکو، می‌توانید از موچین، گوش‌پاک کن یا سوزن کمک بگیرید.
 • روغن کاری
  روغن کاری اصولی، خونی است که در رگ‌های چرخ خیاطی تزریق می‌شود. البته روغن کاری قبل از تمیز کردن گرد و غبار، علاوه بر این که هیچ فایده‌ای ندارد، بلکه می‌تواند کار چرخ خیاطی را به تعمیر بکشد. بنابراین اول قطعات را تمیز کنید، سپس به سراغ روغن کاری بروید.
  تمام قطعات متحرکی که دارای اصطحکاک هستند، باید به صورت مرتب و دقیق روغن‌کاری شوند. منظورمان حفره قاب ماکو، ماسوره و بخش‌های متحرک این چنینی است. حتما از روغن مخصوص چرخ خیاطی استفاده کنید و بعد از اتمام روند روغن‌کاری، فرصت دهید تا روغن‌ها جذب شوند و بلافاصله خیاطی را آغاز نکنید.
 • بررسی پیچ‌ها و سیم‌ها
  یکی از روش های نگهداری چرخ خیاطی خانگی، چک کردن مداوم سیم‌ها و پیچ‌ها است. در بخش‌های متحرک و مکانیکی، احتمال شل شدن پیچ‌ها وجود دارد. از طرف دیگر، برای تمام لوازم برقی، فرسودگی در سیم‌ها رویداد دور از ذهنی نیست. به همین دلیل، بد نیست حین پروسه روغن کاری و غبارگیری، نیم‌نگاهی به سلامت سیم‌ها و سفت بودن پیچ‌ها بیندازید.

تعمیر چرخ خیاطی خانگی

تعمیر چرخ خیاطی خانگی

احتمال بروز ایراد در چرخ خیاطی‌های خانگی، اندکی بالاتر از چرخ‌های صنعتی است. اطلاعات ناکافی از یک طرف و ظرافت ساخت این چرخ‌ها از طرف دیگر باعث می‌شود احتمال بروز مشکل افزایش یافته و مقوله‌ای به نام مراقبت از چرخ خیاطی خانگی اهمیت یابد. در لیست زیر، به مشکلات رایج چرخ خیاطی‌های خانگی اشاره می‌کنیم و برای عیب‌یابی آن‌ها، راه حل‌هایی را ارائه خواهیم داد:

 • چرختان شل می‌دوزد؟
  اول چک کنید که تنظیم نخ‌ها و عملیات نخ‌کشی درست انجام شده باشد. اگر مشکل دوخت حل نشد، باید به سراغ ماکو و وسط پولکی بروید.
 • دوخت چرخ مختل شده و نمی‌دوزد؟
  به این حالت، استپ چرخ خیاطی نیز می‌گویند. در این شرایط، دوخت متوقف شده و سه دلیل رایج دارد. اول بررسی کنید نخ زیر پارچه جمع نشده باشد. اگر این مشکل رخ نداده بود، تنظیمات نخ را مجدد چک کنید و حواستان باشد نخ داخل قاب ماکو یا کمپلت گیر نکرده باشد.
 • چرخ خیاطی بی‌حرکت است و نمی‌چرخد؟
  اگر روش های نگهداری چرخ خیاطی خانگی را به خوبی مطالعه کرده باشید، متوجه می‌شوید که اصلی‌ترین مشکل بی‌حرکت بودن چرخ خیاطی، کثیف بودن چرخ و روغن کاری غیراصولی است. به جز این پیشبینی، ممکن است دینام سوخته باشد یا تسمه آن پاره شده باشد.
 • علت پاره کردن نخ چیست؟
  در قدم اول، مراحل نخ‌کشی و کیفیت نخ را چک کنید. اگر نخ بی‌کیفیت باشد، ممکن است به راحتی پاره شود. در قدم بعدی، شاید سوزن استانداردی استفاده نکرده باشید یا حین نصب سوزن، آن را برعکس کار گذاشته باشید. اگر خرابی قاب ماکو را چک کردید و مشکلی ندیدید، باید به یک تعمیرکار مراجعه کنید.
 • نخ از ماسوره بالا نمی‌آید؟
  اگر در مورد نصب درست سوزن مطمئن هستید و تنظیمات چرخ را به هم نزدید، راهی به جز کمک گرفتن از تعمیرکار ندارید. البته جای نگرانی نیست چرا که در اغلب موارد، بدون نیاز به تعمیر اساسی مشکلتان حل می‌شود.
 • دینام داغ می‌کند؛ دلیلش چیست؟
  به صورت کلی، اگر روغن کاری به درستی انجام شده باشد، دینام نباید داغ شود. پس داغ شدن دینام را می‌توان نشانه‌ای از یک مشکل اساسی در چرخ خیاطی خانگی نام برد.
 • دلیل جمع شدن نخ روی پارچه چیست؟
  جمع شدن نخ روی کار بسیار رایج است. به همین دلیل، به صورت تجربی اغلب خیاطان با راه‌حل رفع آن آشنا هستند. ایراد در نوک سوزن، مشکل در قاب ماکو و تنظیم نبود سوزن با شیار صفحه، باعث جمع شدن نخ روی پارچه می‌شوند.

نتیجه نهایی در

مطالعه مقاله راهنمای نگهداری چرخ خیاطی خانگی، به شما کمک می‌کند تا در هزینه‌های جاری، صرفه‌جویی کنید. واقعیت این است که اکثر مشکلات چرخ خیاطی خانگی نیاز به تعمیرکار متخصص ندارند و توسط خود شما، حل می‌شوند. اگر در نگهداری و سرویس چرخ خیاطی وسواس بیشتری به خرج دهید، می‌توانید امیدوار باشید که آمار خرابی دستگاه‌تان شدیدا کاهش یابد و دستگاهی با عمر مفید طولانی‌تر داشته باشید.

تیکمیش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.