تاریخچه پیدایش چرخ خیاطی

چرخ خیاطی

تاریخچه پیدایش چرخ خیاطی

چرخ خیاطی یک دستگاه که مورد استفاده برای دوختن پارچه و مواد دیگر به وسیله انواع نخ است. ماشین آلات دوخت در طول اولین انقلاب صنعتی به دلیل کاهش دوخت و دوز های دستی که در کارخانجات انجام می گرفت، اختراع شد. از زمان اختراع اولین ماشین دوخت ، که توسط توماس سنت انگلیسی در سال 1790 انجام شد، ماشین های دوخت تا حد زیادی از نظر  کارایی و بهره گیری در صنعت پوشاک بهبود یافته اند. چرخ خیاطی خانگی برای یک نفر و برای دوخت های شخصی استفاده می شد و فقط یک نوع دوخت داشتند. در یک چرخ خیاطی مدرن پارچه به راحتی به جلو سر خورده و از  چرخ خیاطی خارج میشود و بدون استفاده از سوزن، انگشت دانه و بقیه وسایل مورد استفاده در دوخت دستی، به صورت خودکار مراحل دوخت را انجام داده و باعث صرفه جویی در وقت می شود. چرخ خیاطی صنعتی، در مقابل به چرخ خیاطی های خانگی، بزرگتر، سریعتر، و متنوع تر از نظر اندازه، هزینه، ظاهر، و کارایی هستند.

تاریخچه چرخ خیاطی

چارلز فردریک ویسنتال، یک مهندس آلمانی در حال کار در انگلستان اولین ثبت اختراع بریتانیایی دستگاه مکانیکی برای کمک به  خیاطی، را در سال 1755انجام داد. اختراع او از دو سوزن تشکیل شده بود که یک روزنه در آخر آن قرار داشت. در سال 1790، مخترع انگلیسی توماس سنت اولین دستگاه طراحی دوخت را اختراع کرد، اما موفق به  تبلیغ و برگرداندن اختراع خود نشد. اختراع او مختص دوخت چرم و مواد بوم بود. این احتمال وجود دارد که سنت یک مدل کاری داشته است ولی تا به حال هیچ مدرکی در این مورد وجود ندارد. او یک کابینت ساز ماهر بود و دستگاه  او شامل ویژگی های عملکردی بسیاری بود: یک دسته برآمده، مکانیسم تغذیه (برای مدت کوتاهی چرم کافی بود)، یک میله سوزن عمودی، و لوپر (حلقه زن).

دستگاه دوخت او از روش دوخت زنجیره ای استفاده می کرد، که درآن دستگاه با توجه به یک شیوه معلوم دوخت ساده ای انجام میداد ، پارچه یا چرم را سوراخ  می کرد و یک میله چنگال مانند نخ را از طریق سوراخی که در زیر قلاب بود عبور می داد و به منطقه دوخت بعدی منتقل می کرد، که در آن همین چرخه تکرار می شد، و دوخت ها در هم قفل می شوند.  ماشین سنت برای کمک به تولید انواع کالاهای چرمی، از جمله زین و افسارطراحی شده  بود،و قادر به کار با بوم نیز بود، و برای  دوختن بادبان کشتی مورد استفاده قرار می گرفت. اگر چه دستگاه دوخت او در آن دوران پیشرفته بود، مفهوم آن در طول دهه های آینده نیاز به بهبود داشت قبل از قبل از این که بتواند تبدیل به یک گزاره عملی شود. در سال 1874، یک تولید کننده دستگاه دوخت(چرخ خیاطی)، ویلیام ویلسون نیوتن، نقشه سنت در محل ثبت اختراعات لندن یافت، تنظیمات لوپر آن را اصلاح کرد، و یک (چرخ خیاطی) ساخت که در حال حاضر توسط موزه علوم کشور لندن نگهداری می شود.تاریخچه چرخ خیاطی

در سال 1804، یک ماشین دوخت توسط  توماس استون و جیمز هندرسون انگلیسی، و یک ماشین مهره دوزی توسط جان دانکن در اسکاتلند ساخته شد. یک خیاط اتریشی، جوزف مدرزپرگر، شروع  به ساخت اولین چرخ خیاطی خود در سال 1807 کرد. او اولین چرخ خیاطی خود را در سال 1814 روی نمایی کرد.

اولین چرخ خیاطی برای کار های علمی و بزرگ توسط بارتلیمی تیمونیر، خیاط فرانسوی، در سال 1829 اختراع شد. اختراع او از روش مستقیمی با استفاده ازدوخت زنجیره ای مانند مدل سنت بهره میبرد، و در سال 1830، قراردادی با اگوست فراند، یک مهندس معدن، که قسمت های اولیه ثبت حق امتیاز اختراع او را انجام داد، امضا کرد. حق ثبت اختراع دستگاه او در 17  جولای 1830 منتشر شد، و در همان سال، او (با شرکای خود) اولین شرکت تولید لباس با ماشین چرخ خیاطی را در جهان برای ایجاد لباس ارتشی برای ارتش فرانسه افتتاح کرد. با این حال، کارخانه او بنا به گزارش کارگران بدلیل ترس از دست دادن کار خود پس از صدور حق ثبت اختراع به نابودی کشیده شد.

یک مدل از دستگاه در موزه علوم لندن به نمایش گذاشته شد. ماشین دوخت او از چوب ساخته شد و از یک سوزن خاردار که رو به پایین از پارچه عبور می کند برای گرفتن نخ و کشیدن آن به شکلی که یک حلقه توسط حلقه بعدی قفل شده است، استفاده میکرد. اولین ماشین دوخت  آمریکایی با دوخت زنجیری توسط والتر هانت در سال 1832 ثبت اختراع شد . این دستگاه از یک سوزن سوراخ دار(با سوراخی در نقطه انتهایی نوک سوزن)استفاده می کرد.سوزن خمیده به صورت افقی به پارچه منتقل شده و دوخت را به وجود می آورد. در سال 1842، جان گرینوف اولین دستگاه دوخت را در آمریکا را به ثبت رساند. شرکای بریتانیایی نیوتن و آرچیبولد از سوزن سوراخ دار و استفاده از دو قسمت فشار برای نگهداشتن تکه پارچه در موقعیت مناسب را در سال 1841 معرفی کردند.

تاریخچه چرخ خیاطی

سرانجام از جمع آوری تمام دستگاه های اختراع شده در نیم قرن گذشته، مخترعان انگلیسی جان فیشر در سال 1844، اسحاق مریت سینگر و الیاس هاو در سال های بعدی موفق به ساخت چرخ خیاطی های جدید شدند. با این حال، با توجه به سر هم بندی اختراع فیشر در دفتر ثبت اختراع، برای شناسایی ماشین های دوخت مدرن در منازعات حقوقی بین دو آمریکایی اولویت دریافت نمی کند.

الیاس هاو، متولد اسپنسر، ماساچوست، چرخ خیاطی خود را در سال 1845، با استفاه از یک روش مانند به فیشر با این تفاوت که پارچه به صورت عمودی در دستگاه قرار می گرفت، اختراع کرد. یک نکته مهم اختراع او داشتن یک سوزن ثابت بود،که دوختی به سمت جلو داشت. پس از یک اقامت طولانی مدت در انگلستان و تلاش برای جلب توجه دیگران نسبت به دستگاه خود، به منظور یافتن افراد مختلف مثل اسحاق سینگر برای ثبت اختراع خود به امریکا بازگشت. او در نهایت موردی برای ثبت اختراع در سال 1854 به دست آورد، و حق امتیازی از تولید کنندگانی که از ایده اختراع او را استفاده می کردند، از جمله سینگر دریافت می کرد. امروزه انواع مختلف چرخ خیاطی از جمله چرخ خیاطی صنعتی ، چرخ خیاطی خانگی ، چرخ خیاطی سردوز ، چرخ خیاطی میان دوز با برندای متفاوهت مانند چرخ خیاطی صنعتی جک ، و بسیاری دیگر در بازار عرضه می شوند. در صورت تمایل به خرید چرخ خیاطی می توانید با فروشگاه اینترنتی چرخ خیاطی تماس گرفته و با نازلترین قیمت چرخ خیاطی اقدام به خرید بهترین ها در این صنعت کنید.

مصطفی
دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • یاسمین ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۶

  این چرخ خیاطی ها خیلی کاربردی هستند و سوزن هاشون به آسونی پیدا میشه

 • محبوبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۶:۴۸

  یادش بخیر. این عکس های چرخ خیاطی کاملا نوستالژی و رنگ و بو داره

 • مهدیه ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۵:۴۲

  به نظر شما چرخ خیاطی کاچیران بگیرم بهتره یا چرخ خیاطی ژانومه؟

 • سارا ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۵:۴۲

  الان برای خونه بهترین چرخ خیاطی چیه؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.