راهنمای خرید چرخ خیاطی صنعتی

خرید چرخ خیاطی صنعتی

چرخ خیاطی صنعتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ همان طور که می‌ دانید چرخ‌ های خیاطی صنعتی نسبت به چرخ‌ های خیاطی خانگی بسیار متفاوت بوده و ویژگی ‌ها و کارایی‌ های منحصر به خود را دارند. از چرخ‌ های صنعتی برای فعالیت‌ های صنعتی دوزندگی در تیراژ و حجم بالا استفاده می ‌شود. اگر بخواهیم چرخ‌ های خانگی و صنعتی را به شکل خلاصه با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که تنوع چرخ‌ های خیاطی صنعتی به لحاظ ظاهری نسبت به چرخ ‌های خانگی بیشتر است. چرخ‌ های کارگاهی معمولا گران‌ قیمت ‌تر هستند و عملکرد سریع‌ تری دارند. کاربرد چرخ‌ های صنعتی گستردگی ‌ها و پیچیدگی‌ های بیشتری دارد و هر یک از آن ‌ها کارایی خاصی دارند. به همین دلیل ظاهر چرخ خیاطی ‌های صنعتی به نسبت چرخ‌ های خیاطی خانگی پیچیده‌ تر بوده و ابعادشان نیز بزرگ ‌تر است.

چرخ خیاطی ‌های صنعتی برخلاف چرخ ‌های خانگی که قادر به انجام چند عملیات مختلف هستند و قابلیت ‌های متنوع دارند، تنها یک فرایند را انجام می ‌دهند و ویژگی منحصر به فردی دارند. در حقیقت چرخ‌ های صنعتی در تولیدی‌ ها و کارگاه‌ های دوزندگی برای دوخت در تیراژ و ابعاد بالا مورد استفاده قرار می ‌گیرند و به دلیل حجم و زمان فعالت زیاد باید از قدرت، مقاومت و سرعت بالایی برخوردار باشند.

انواع چرخ خیاطی صنعتی

پیش از این درباره راهنمای خرید چرخ خیاطی خواندیم، اما برای انتخاب یک چرخ خیاطی صنعتی، باید ابتدا انواع آن را به خوبی شناهخت. انواع چرخ خیاطی صنعتی را می توان در مدل های زیر تعریف کرد:خرید چرخ خیاطی صنعتی

چرخ خیاطی صنعتی کارگاهی

چرخ‌ های صنعتی کارگاهی در انواع تولیدی ‌های لباس، خیاطی‌ ها و مزون ‌ها برای دوخت و دوز به کار می ‌روند و می‌ توانند نیاز‌های اولویت ‌بندی شده را مرتفع نماید. این چرخ‌ های کارگاهی در انواع زیر موجود هستند:

 • چرخ خیاطی سردوز
 • چرخ خیاطی راسته‌ دوز
 • چرخ خیاطی میاندوز

چرخ خیاطی صنعتی سردوز

این نوع چرخ‌ های خیاطی بهترین وسیله برای بخش‌ های حاشیه ‌ای پارچه هستند و از بیرون آمدن نخ از این قسمت ‌ها ممانعت می ‌کنند. درواقع چرخ‌های سردوز که با نام Overlock نیز شناخته می ‌شوند، ابزاری برای مرتب کردن حاشیه‌ ها و کناره‌ های لباس هستند.

امروزه با پیشرفت فناوری و استفاده از تکنولوژی ‌های جدید، قطعات این چرخ ‌ها نیز به شیوه ‌ای ساخته می ‌شوند که به شکل اتوماتیک هنگام دوخت، لبه‌ های پارچه‌ را برش می ‌زنند. این کار باعث می ‌شود لبه‌ ها و شکاف‌ های ضخیم پارچه به راحتی و با سرعت بالا دوخته شوند. درواقع فاکتور کیفی اصلی در کارکرد این چرخ‌ ها سرعت بالای آن‌ ها است که می ‌تواند از 1000 تا 9000 دور در هر دقیقه متغیر بوده و در پیشبرد کار دوخت به سریع ‌ترین شکل ممکن کمک کننده باشد. چرخ‌ های سردوز برای کوک زنی به چند سوزن نیاز دارند و در آن ‌ها 2 تا 9 دوک نخ به شکل همزمان به دوخت می‌ پردازند. استفاده از چرخ ‌‌های خیاطی صنعتی سردوز اگرچه غالبا در کارخانه ‌ها و تولیدی ‌های بزرگ رایج است، اما چرخ ‌کاران و خیاط‌ های حرفه ‌ای می ‌توانند در خانه نیز از این دستگاه‌ ها استفاده نمایند.

چرخ خیاطی صنعتی دارای پنل استوانه‌ ای

Cylinder Bed یا چرخ‌ خیاطی‌ های دارای صفحه کار استوانه ‌ای بر خلاف نوع مسطح، شکل استوانه ‌ای دارند. پارچه‌ هایی که قرار است دوخته و تکمیل شوند به دور استوانه افقی و باریک این دستگاه پیچیده می ‌شوند. این دستگاه‌ ها در دوخت کفش نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرند و قابلیت‌ های زیادی دارند. قطر استوانه در چرخ‌ های دارای صفحه کار استوانه‌ای از 5 تا 16 سانتی متر متفاوت است.

چرخ خیاطی صنعتی Post Bed

این نوع چرخ‌ ها در داخل میز مخصوصی قرار می ‌گیرند و زیر این میز موتور خارجی پیشرفته و کارآمدی قرار دارد که موتور این چرخ خیاطی محسوب می‌ شود. ستون عمودی این چرخ‌ های خیاطی بر روی صفحه کار تخت چرخ دارند و دارای طول ‌های متفاوت (از 10 تا 45 سانتی ‌متر) است. اجزایی مانند ماکو، ماسوره و پارچه پیش‌بر، داخل این ستون عمودی تعبیه شده ‌اند. چرخ‌ های صنعتی Post Bed برای دوخت دستکش و چکمه و همچنین الحاق علائم مختلف بر روی لباس‌ ها کارایی دارند.

چرخ خیاطی صنعتی مخصوص گل ‌دوزی

کارکرد کامپیوتری و دیجیتالی این چرخ‌ های پیشرفته الگوها و مدل‌ های زیادی را برای گل ‌دوزی ارائه می ‌دهند. این چرخ‌ ها قابلیت گل ‌دوزی تخصصی و سریع را دارند و به شکل اختصاصی و با دقت بالا برای چنین کاری طراحی شده ‌اند. از آنجا که گل‌ دوزی پارچه‌ ها و البسه مختلف کاری تنوع محور و ظریف است، می ‌توان مموری این دستگاه را از طرح ‌ها و مدل ‌های مختلف پر کرده و هنگام نیاز الگوهای دلخواه را بر روی زمینه پارچه گل ‌دوزی نمود.

چرخ‌ های خیاطی ذکر شده همگی دسته ‌ای از تجهیزات جانبی چرخ خیاطی هستند که هر یک در تکمیل کار دوخت وظیفه ‌ای خاص را انجام می ‌دهند.

چرخ خیاطی صنعتی تخصصی

این نوع چرخ‌ ها قابلیت ‌های مخصوصی برای دوخت پارچه در حجم و ابعاد زیاد دارند و به همین سبب از آن‌ ها در کارخانه‌ های تولید البسه و کارگاه‌ های بزرگ برای دوخت لباس در تیراژ بالا استفاده می ‌شود. قدرت و سرعت کارایی این چرخ‌ ها بالا بوده و مقاومتشان امکان فعالیت پی‌درپی را فراهم می ‌کند. چرخ ‌های تخصصی در انواع زیر موجود هستند:

 • چرخ خیاطی الیک
 • چرخ خیاطی دو پایه
 • چرخ خیاطی دو سوزن دو ما ماکو
 • چرخ خیاطی دگمه و مادگی
 • چرخ خیاطی بانتو

بهترین چرخ خیاطی صنعتی

بهترین چرخ‌ های صنعتی دارای خصوصیات منحصر به فرد و ویژه‌ ای هستند که آن‌ ها را از دیگر محصولات مجزا می ‌کند. در ادامه بعضی از این شاخصه ‌ها را عنوان کرده و توضیح می ‌دهیم که پیش از انتخاب و خرید چرخ خیاطی به چه نکاتی باید توجه نمود.خرید چرخ خیاطی صنعتی

 • قابلیت دوخت انواع پارچه: چرخ‌ های صنعتی باید توانایی دوخت پارچه‌ های مختلف به خصوص پارچه‌ های ضخیم را داشته باشند. این ویژگی و توانایی به شکل پیش‌ فرض در آن ‌ها وجود داشته باشد تا به دستگاه فشار وارد نشده و کار دوخت آسان و سریع پیش برود.
 • دارای ضمانت ‌نامه و خدمات پس از فروش: برای خرید چرخ خیاطی مناسب باید برندی را انتخاب کنید که نمایندگی‌ های معتبری داشته و دارای ضمانت کیفی و خدمات پس از فروش باشد. اگر قصد خرید محصولی خارجی را دارید، حتما گارانتی و خدمات آن را مد نظر بگیرید و اگر برندی ایرانی را انتخاب کرده ‌اید، از سرویس‌ های متنوع، نشان اصالت کالا و ضمانت ‌نامه‌ های معتبر آن اطمینان حاصل کنید.
 • کیفیت ابزار و تجهیزات: ابزار و تجهیزات چرخ خیاطی مانند موتور، چرخ ‌دنده‌ ها و ماکو باید دارای کیفیت بالا باشند و برای ساختشان از قطعات کارآمد و مرغوب استفاده شده باشد. همانطور که می‌ دانید کارهای صنعتی مستلزم استفاده از ابزار قدرتی و سالم هستند تا پاسخگوی فعالیت‌ های کاری پی‌درپی باشند و به همین دلیل ضریب استهلاک قطعات افزایش می ‌یابد. بنابراین برای دوخت صنعتی باید ابزاری را در دست داشته باشید که سالم، قوی و باکیفیت باشد.
 • بدنه مستحکم: بدنه چرخ خیاطی صنعتی باید مستحکم و باکیفیت باشد تا در جریان فعالیت سنگین دچار شکستگی نشود و شکل خود را از دست ندهد.
 • قابلیت سوزن پایین: بهتر است هنگام خرید چرخ خیاطی صنعتی خود نمونه ‌ای را انتخاب کنید که سوزن پایین باشد و بتوانید موقعیت سوزن را در آن تغییر دهید. این ویژگی به شما اجازه می ‌دهد با توقف دستگاه، سوزن را در حالت پایین یا بالا بگذارید و پارچه را با سهولت بیشتری بدوزید.
 • سازگاری اضافه نمودن قطعات: چنانچه دستگاه شما با اضافه کردن قطعات و اجزای دیگر سازگار باشد، می‌ توانید در صورت لزوم تجهیزات جدیدی را به چرخ خیاطی خود بیفزایید. این نوع تطبیق ‌پذیری باعث می ‌شود توان و میزان مهارت دستگاه بالا برود و انواع دوخت‌ های مختلف و انواع موقعیت‌ های سوزن برای کار کردن بهتر و آسان ‌تر به دستگاه اضافه شود. در این حالت قادر هستید سفارش‌ های مختلف را با اختیار عمل بیشتر آماده کنید و چرخ خیاطی کامل ‌تری را در اختیار داشته باشید.
 • قابلیت چهار دوخت: برای انجام دوخت‌ های کامل دستگاه باید دوخت مستقیم، دوخت دکمه، دوخت چپ‌ و راست، کوک و چپ و راست (ثابت نگه داشتن کوک‌ ها در ابتدا و انتهای درز) و کوک زیگزاگ را داشته باشد تا سرعت کار بالا رفته و به کیفیت دوخت اضافه شود.
 • قرار گرفتن قرقره بالای دستگاه: قرقره‌ ها چرخ‌ هایی کوچک هستند که زیر صفحه سوزن چرخ خیاطی تعبیه شده ‌اند. برای دوختن بخش‌ ها و قسمت‌ های پایینی و زیرین پارچه باید از قرقره استفاده کرد. به منظور کاهش محدودیت برای جاگذاری قرقره بهتر است این چرخ‌ ها در قسمت فوقانی دستگاه جاسازی شوند. تعبیه قرقره در قسمت بالای چرخ خیاطی بدون کوچک ‌ترین زحمت انجام می ‌شود و در عوض کار را برای دوخت آسان‌ تر نموده و سرعت فعالیت را به میزان قابل اعتنایی افزایش می ‌دهد.
 • مدرن و جدید بودن: خرید و استفاده از نسخه ‌ها و مدل ‌های جدید و به ‌روز چرخ خیاطی‌ باعث می‌ شود ضمن استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌ تر و سهولت کاربرد، در صورت خراب شدن یا از کار افتادن قطعات دستگاه، تعمیر یا تعویض برایتان راحت ‌تر باشد. چراکه قطعات جدید در نمایندگی ‌ها موجود است و لازم نیست با صرف زمان و انرژی به دنبال قطعات قدیمی بگردید.
 • دستگاه تنظیم میزان کشش نخ: برخی از چرخ‌ های خیاطی دارای دکمه‌ ها و اهرم‌ هایی هستند که کشش نخ را تنظیم و کنترل می‌ کنند. استفاده از این سیستم باعث می ‌شود از پاره شدن نخ هنگام خیاطی جلوگیری شود و کار با سرعت بیشتری پیشروی کند. انتخاب و خرید چرخ‌ های خیاطی دارای دستگاه تنظیم کشش نخ باعث می‌ شود بتوانید میزان این کشش را بسته به پارچه ای که مد نظر دارید تنظیم نمایید.

مزایای چرخ های خیاطی صنعتی

مزایای چرخ های خیاطی صنعتی به شرح زیر هستند:

 • قابلیت دوخت تمیز و حرفه ‌ای لباس‌ ها
 • سرعت دوخت بسیار بالا به نسبت چرخ های خانگی و معمولی
 • امکان استفاده از انواع نخ
 • اتکا به تکنولوژی پیشرفته برای خلق انواع الگوها و مدل ‌ها

معایب چرخ‌ های خیاطی صنعتی

معایب چرخ های خیاطی صنعتی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • سنگین بودن و عدم امکان جابجایی
 • هزینه سنگین تعمیر و تعویض قطعات و تجهیزات
 • شرایط نگهداری سخت و ویژه

مقایسه چرخ خیاطی صنعتی و خانگی

چرخ‌ های صنعتی معمولا در محیط کارخانه‌جات تولید لباس یا تولیدی های بزرگ استفاده می‌ شوند، اما چرخ ‌های خیاطی خانگی در خانه‌ ها یا کارگاه‌ های کوچک برای دوخت‌ و دوزهای معمولی کاربرد دارند.

چرخ‌ های صنعتی به طور اختصاصی به منظور دوخت و مونتاژ پارچه و لباس در ابعاد و حجم وسیع مورد استفاده قرار می ‌گیرند، اما چرخ‌ های خانگی برای دوخت لباس‌ ها با تیراژ پایین کاربرد دارند.

از چرخ های صنعتی به طور پیوسته و با ساعات کاری بالا برای دوخت پارچه و لباس استفاده می ‌شود، اما ساعت کاری چرخ‌ های خانگی محدود است.

چرخ های صنعتی دارای ابعاد بزرگ و ظاهری پیچیده هستند و قابلیت جابجایی ندارند اما چرخ‌ های خانگی ساده‌، کوچک و قابل حمل‌اند.

چرخ های خیاطی صنعتی لوازم، تجهیزات و قطعات بیشتر و پیچیده‌ تری دارند و از تکنولوژی پیشرفته برای کارایی این ابزارها استفاده می شود، اما چرخ های خیاطی خانگی ظاهر و قطعات ساده‌تری برای رفع نیاز‌های محدود دارند.

چرخ‌ های صنعتی گران ‌قیمت ‌تر از چرخ‌ های خانگی هستند و برای تعمیر و تعویض قطعاتشان نیز به پرداخت هزینه‌ بیشتری نسبت به تعویض و تعمیر تجهیزات چرخ ‌های خانگی نیاز است.

خرید چرخ خیاطی صنعتی

بهترین مارک چرخ خیاطی صنعتی

بهترین برند چرخ خیاطی صنعتی را در مارک های زیر خلاصه می کنیم:

چرخ خیاطی صنعتی “نان بنگ”

کمپانی ساخت چرخ‌ های خیاطی صنعتی “نان بنگ” از بروز‌ترین و بهترین فناوری ‌ها برای ساخت و پرداخت قطعات مختلف استفاده می ‌کند. مونتاژ تمامی تجهیزات و قطعات این چرخ‌ های صنعتی توسط خود کارخانه مولد انجام می ‌شود و تمامی ابزارآلات مورد استفاده در آن ساخت خود کمپانی هستند. به همین دلیل سیستم‌ های برقی و قطعات صنعتی با هماهنگی و سازگاری مناسب چرخه فعالیت را به گردش درآورده و اجزای مختلف با نظمی کارآمد به کار خود ادامه می ‌دهند.

چرخ خیاطی صنعتی “زوجی”

شرکت زوجی از بهترین و پیشرفته ‌ترین کارخانه‌ های ساخت چرخ‌ های خیاطی صنعتی است که در سال 1994 تاسیس شده و تا امروز یکی از برندهای معتبر و نام‌آشنای ساخت قطعات چرخ خیاطی به شمار می‌ آید. این شرکت خط تولید پیشرفته‌ ای برای مونتاژ و ساخت انواع تجهیزات الکتریکی دارد و بخش ‌های رنگ و ریخته ‌گری، امکانات این کمپانی را تکمیل می ‌کند. در کنار تمام این ‌ها شرکت زوجی تجهیزات اتوماسیون مربوط به پردازش پوسته دارد و از تیم طراحی و ساخت متبحری برای تولید پردازنده‌ ها و ابزارهای صنعتی بهره می‌ گیرد.

چرخ خیاطی دکمه دوز، چرخ خیاطی سردوز، چرخ خیاطی راسته دوز، چرخ خیاطی میان‌ دوز، چرخ خیاطی کابویی، چرخ خیاطی الیک، چرخ خیاطی دو پایه، چرخ خیاطی گان دوز، چرخ خیاطی بطر، چرخ خیاطی سه قلاب سه سوزن و چرخ خیاطی مادگی از محصولات این شرکت هستند.

چرخ خیاطی صنعتی “جک”

شرکت چینی جک از سال 1995 با تولید چرخ خیاطی صنعتی راسته دوز فعالیت خود را آغاز نمود و در سال 2003 با پیشرفت ‌هایی که کشور چین در زمینه صنعت داشت، کمپانی جک نیز جایگاه خود را در میان کارخانه‌ های بین‌المللی و تجارت جهانی تثبیت نمود. فعالیت‌ های مفید و باکیفیت این کارخانه راه را برای تاسیس کمپانی بزرگ‌ تر و پیشرفته ‌تر جک هموار نموده و محصولات این شرکت در نمایشگاه شانگهای بینندگان و متقاضیان زیادی داشت. این کارخانه تا امروز یکی از بهترین سازندگان چرخ‌ های صنعتی به شمار می ‌آید و محصولاتش در سرتاسر جهان طرفداران و خریداران زیادی دارد.

یک دستگاه چرخ خیاطی صنعتی دارای تجهیزات و قابلیت‌ های زیر است:

سوزن نخ‌کن خودکار

همان طور که از نام آن مشخص است این ابزار با یک فرایند جهشی متعادل و اندازه ‌گیری شده نخ را وارد سوراخ سوزن می ‌کند و برای این کار از قلاب مخصوص استفاده می‌ شود. قابلیت این ابزار باعث می ‌شود بدون کمک دست یا فشار آوردن به چشم، به شیوه‌ ای آسان و سریع فرآیند سوزن نخ کردن را انجام داده و کار را سهولت و سرعت بخشید.

جادکمه ‌زن تک مرحله‌ ای

در تجهیزات دوخت مدل‌ های مختلف جادکمه ‌زن وجود دارد اما جادکمه‌ زن تک مرحله‌ ای تنها طی یک حرکت سریع جادکمه مناسب را داخل پارچه در می‌ آورد. تنظیم درست دستگاه باعث می‌ شود این ابزار بدون نیاز به تجهیزات جانبی دیگر کار جادکمه ‌زنی را با دقت و سرعت کافی پیش ببرد.

نگهدارنده تنظیم شونده

کنترل میزان تنگ بودن پارچه که تنظیم آن بر عهده پایه چرخ قرار دارد به واسطه نگهدارنده قابل تنظیم انجام می ‌شود تا کار دوخت زیپ، اتصال طناب و اتصال دو پارچه به یکدیگر با تنظیمات متعادل و به بهترین شکل انجام گردد.

بالابرنده قرقره نخ

برای تسریع کار و سهولت بیشتر در دوخت بالابرنده قرقره نخ به شکل آسانسوری نخ را بالا می‌ برد.

بازوی آزاد

این اهرم ها در دوخت سرآستین و پاکتی بسیار کمک ‌کننده هستند و استفاده از آن ‌ها در چرخ خیاطی صنعتی سبب راحت‌ تر شدن روند کار و پیشروی سریع آن خواهد شد.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، یک چرخ خیاطی صنعتی می تواند در تعداد بالا کار دوخت و دوز بخش های صنعتی را به انجام برساند. برندهای مختلفی برای چرخ خیاطی صنعتی وجود دارد که شما برای انتخاب، بهتر است به طور دقیق، آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

محمدرضا
دیدگاه کاربران 4 دیدگاه
 • مازندرانی ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۵۸

  چرخ خیاطی های تولید شرکت جک کیفیت بسیار خوبی دارن و با دوامن

 • سامره ۷ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۴۳

  من چند مدل چرخ خیاطی صنعتی میخوام برای کارگاه میتونین راهنماییم کنین لطفا

 • صبا ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۲

  من برای کارگاهم میخواستم یه تعدادی چرخ خیاطی صنعتی بخرم. به نظرتون کدوم مارک مناسب تره؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.